לצחוק בקול למרות הכל – מועדוני צחוק לרווחת הקהילה


מאת: שיפרה ארווס - מאמנת אישית

כולנו יודעים עד כמה הצחוק יפה לבריאות, מבינים את חשיבותו הפיזיולוגית, נפשית וחברתית, אבל המציאות הנכפית עלינו ביום יום, לא תמיד גורמת לנו לצחוק. בעצם, אין לנו הרבה על מה לצחוק.
במרץ 1995, הבין ד"ר מדאן קטרייה כי אפשרי לצחוק בלי גירויים חיצוניים, ומבלי שנבקש כי יצחיקו אותנו. פשוט לפתוח את הפה ולשחרר קולות של צחוק. איסוף של 5 אנשים בפארק במומביי התעצם וגדל, וכיום יש 6,000 מועדוני צחוק לרווחת הקהילה. חלקם בהתנדבות, וחלקם במחיר סמלי שווה נפש לכל אדם. גם בישראל פועלים מועדוני צחוק. בחולון פועל מועדון צחוק לרווחת הקהילה כבר 3 וחצי שנים (15 ש"ח למפגש).

מה זה היוגה צחוק ולמה כדאי לחבור למועדוני צחוק?
הרעיון העומד אחרי היוגה צחוק, אומר שאין צורך בבדיחות, קומדיות ואפילו חוש הומור כדי לצחוק. אלו תרגילי צחוק ללא סיבה. יוגה צחוק מורכב משני צימדי מילים. תרגילי צחוק + תרגילי נשימה יוגיים המחדירים לגוף ולמוח יותר חמצן, והופכים אותנו ליותר בריאים ואנרגטיים. ביום יום, הנשימה שלנו מאד שיטחית, ולא מגיעה לכל האיברים בגוף, כך שנגרמים הסתיידויות של עורקים ודברים לא נעימים נוספים. למה לא נושמים טוב? בגלל הלחץ היום יומי בו אנו נמצאים. הרדיפה אחרי רמת החיים, והחשבון האינסופי עד כמה אנו נראים בעיני האחרים. ביוגה צחוק, אנו מתחילים לחשוב ולעשות לטובתנו אנו. זהו מעין פסק זמן איכותי מטרדות היום יום, ותאמינו לי, החיים מחכים לנו היטב.היום זה כבר ידוע ומוכח מדעית, שלגוף לא משנה אם צוחקים מבדיחה/קומדיה עד דמעות, או מביימים צחוק, אותם חומרים טובים שיש לנו במוח, כגון: אינדרופינים (משכך הכאבים הטבעי של הגוף), סרוטונין (נוירוטרנסמיטור ,נמצא גם בתרופות נגד דיכאון ולחץ), משתחררים לגוף בזמן קולות הצחוק. לצורך זה, אנו צריכים מספר דקות רציף כדי שהחומרים ישתחררו. בסדנה של יוגה צחוק, אנו צוחקים מינימום חצי שעה, ומשלבים כמובן נשימה, כדי לדחוף עמוק יותר את החמצן לגוף.
הצחוק הינה פעילות אירובית לחלוטין של גוף ונשמה.
הצטרפו עוד היום למועדוני צחוק של אנשים מקסימים, הרואים בצחוק דרך חיים, איכות חיים למען בריאותנו הנפשית והחברתית. תנועת היוגה צחוק דוגלת בשלום דרך הצחוק, והשלום הראשוני מתחיל עם עצמי. בואו לפרגן לעצמכם, ולהדליק את האור יחד עם רבים אחרים. בואו להיפגש עם אנשים, ללא שיפוטיות, ללא צורך במילים, לצחוק ולהשתחרר. הצחוק משחרר את השליטה האינסופית במרוץ החיים המטורף שלנו.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.