תהיה בן אדם, תטפל בחיה שלך – כתבה ראשונה


אולי הכותרת מצלצלת לכם מוכר?!  לפני כמה שנים היה סלוגן, שדיבר על עיקור וסירוס של חיות מחמד. הרעיון שעמד מאחורי הכותרת הוא, שאדם בשל היותו אדם, צריך להיות יצור אחראי וחושב ולכן לטפל בחיות שלו מבעוד מועד על מנת למנוע מהן צער וסבל בעתיד. בינינו הכותרת הזו כל כך נכונה, שאין שום טעם שאני אמציא כותרת חדשה.
ולכן בסדרת הכתבות הבאה נדון בחשיבות הרבה שיש לעיקור וסירוס של חיית המחמד. בין אם מדובר על הצד הבריאותי, על הצד ההתנהגותי ועל התרומה הרבה שיש לפעולה זו על איכות החיים של הבעלים.
 
בכתבה זו נבחן את החשיבות של סירוס חתול המחמד שלכם. כאן מדובר באחד הניתוחים הפשוטים והקצרים ביותר ברפואה וטרינרית ולכן מחירו זול מאד יחסית למחירם של ניתוחים אחרים. אך לפני שנרוץ לניתוח בואו נסקור בקצרה את תמצית חייו של חתול זכר החי ברחוב.

חתול זכר מגיע לבגרות מינית בממוצע סביב גיל 8-9 חודשים. עם הגיעו לגיל הבגרות מתחיל ההורמון הזכרי - טסטוסטרון את פעילותו הממזרית על החתול הצעיר. הוא מתחיל לחפש נקבות מיוחמות ולכן מרבה להסתובב ומנסה להגדיל את הטריטוריה שלו. על מנת שגם נקבות וגם זכרים ידעו שזאת הטריטוריה שלו, הוא נוטה לסמן את השטח ע"י שריטות, התחככות עם עצמים וריסוס שתן. כאשר הזכר הצעיר פוגש בזכר אחר, אשר בחוצפתו העז לפלוש לשטח שלו, מתחיל קרב חתולים אימתני, אשר כולל שריטות ונשיכות עד לנסיגת הזכר המפסיד. כאשר פוגש הזכר נקבה מיוחמת הוא לא יעזוב אותה, עד אשר ירגיש כי ביצע את משימתו על הצד הטוב ביותר. לאחר קרוב ל 60 ימים נולדים צאצאיו.

כאשר אנו מאמצים חתול לחיק משפחתנו אנו מעוניינים לרוב שהחתול יישאר עמנו, ישמר ממחלות וימנע מלהכניס אותן הביתה. ולכן, כעת בואו נעבור שלב שלב ונראה את הבעייתיות שיש למי שמגדל חתול.
כאמור חתול זכר בוגר מעוניין להרחיב את הטריטוריה שלו ולחפש אחר נקבות. בשל כך חתול החי בבית עלול לנסות לברוח מהבית או לילל שעות רבות בתחנונים, שיאפשרו לו לצאת החוצה. כמובן שחתול החי בחצר לא צריך להתאמץ הרבה כדי להתחיל להסתובב בשכונה. חתול כזה יכול להעלם מהבית לימים רבים, לעיתים לבלי שוב.
בבית מעוניין הזכר לסמן את הטריטוריה כשלו ולכן זכרים רבים מתחילים לשרוט יותר את הרהיטים והמשקופים, זוהי פעולה עוד יחסית נסבלת. רוב הבעלים נשברים, כאשר החתול מחליט לסמן בשתן את פינות הבית. שתן החתול הוא בעל ריח חריף מאד ודומיננטי, אפילו הריסוס הקל ביותר מורגש ברוב חלקי הבית.
חתולים זכרים לא מסורסים הם המשתתפים העיקריים בקרבות חתולים. פצעים מקרבות אלו נוטים להזדהם ולהחליש את החיה הפצועה מאד. מלבד לפציעות הקשות שהחתול יכול לספוג בקרב שכזה, אותם זכרים נוטים להיות הנשאים העיקריים של מחלת ה  FIV - האיידס של החתולים. כמו אצל בני אדם גם אצל חתולים מחלה זו היא חשוכת מרפא, היא פוגעת במערכת החיסון של החולה ולבסוף מביאה למותו בישירין או בעקיפין.
נקבת חתול מתחילה למשוך אליה זכרים לפני שהיא מוכנה באמת לקבל אותם, כלומר מספר ימים לפני שהיא מתייחמת הזכרים כבר חגים מסביבה. בשלב זה החתולה בורחת באימה מחבורת הזכרים הרודפת אחריה. מקרים אלו מסתיימים פעמים רבות בדריסה של אחד הגורמים המעורבים. נקבה ששרדה תקופה זו צפויה להזדווג עם מספר רב של זכרים תוך מספר ימים. לאחר כ 60 יום צאצאיו של חתולינו החביב באים לעולם. הם צפויים כמו הוריהם לחיים קשים, רווים בסבל ומחלות, אשר מסתיימים לרוב עד גיל 3.

כל זאת ועוד יכול להימנע מחתולכם ע"י ניתוח פשוט מאד, אז למה בעצם לא?  המשך בכתבה מספר שתיים בסדרה.


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.