זה לא מתאים לכולם!


מאת: ד"ר גיא מור

כשאנחנו מגלים משהו חדש, אנחנו מספרים לכל העולם וחושבים שזה הדבר הכי נפלא וכולם חייבים לנסות, בין עם זה מסעדה חדשה, מתכון חדש, חנות חדשה או חוג חדש כמו פילאטיס מכשירים.

כמתאמן המכור לפילאטיס מכשירים שזנח פעילויות אחרות לטובת פעילות מיוחדת זו, קשה לי להודות שפילאטיס לא מתאים לכולם.

אבל אני מודה: "פילאטיס כמו גם פעילויות רבות אחרות לא בהכרח מתאים לכולם!"

אני מוצא בפילאטיס ענף ייחודי וחכם לפיתוח כוח וגמישות בצורה מאוזנת ובטוחה, אני מרגיש שגופי מתחזק מבפנים, ויחד עם זאת אני גם משפר את הגמישות.
העובדה שאיריס המדריכה שלי דואגת להכין לכל מתאמן תוכנית עבודה אישית לכל אימון, (וגם זוכרת בע"פ איזה תרגיל היא נתנה למי ומתי) משפרת עבורי את איכות הפעילות וקצב השגת מטרותיי בצורה משמעותית.

ברם, למרות ששחייה לדוגמא נחשבת כספורט בריא, תמיד יהיו אלו ששחייה תגרום להם לכאבי צוואר, כאבי גב או דלקות עיניים,  תובנה זו נכונה כמובן לגבי כל פעילות גופנית ספורטיבית. פעילות הטובה לאחד "בריאותית" ככל שתהיה, לא בהכרח תועיל לאחר ולעיתים אף תזיק.

המצדדים יגידו שבגלל שהטכניקה לוקה בחסר האדם המתאמן אינו מצליח למצות את ענף הספורט, או במילים פשוטות, מכיוון שאדם מסוים אינו שוחה נכון אז כואב לו הצוואר.

תשובתי, נכון, אבל....
ייתכן שבגלל טכניקה לקויה אדם אינו מצליח למצות את המיטב שבענף ספורט כלשהו, אולם עד שיצליח לבצע את הטכניקה נכון, הוא עלול לגרום לעצמו כאבים מיותרים ולעיתים אף לנזק בלתי הפיך.
שנית, ייתכן בהחלט כי מבנה עמוד השדרה, חוזק השרירים, הפרופורציות ביניהם,  פציעות קודמות, פעילות קודמת ואורח חיים או עיסוק יגרמו לכך שפעילות גופנית הבריאה לאחד תעמיס שלא לצורך ותגרום נזק לאחר.

דוגמא: לא קיימת מניעה לאדם בריא לשחק טניס, אולם אם מדובר ברופא שיניים אשר במהלך כל יום העבודה מאמץ את יד ימין שלו, ובנוסף, מעמיס על אותה יד משחקי טניס אגרסיביים בתדירות גבוהה, קיימת אפשרות סבירה שיגרום לעצמו לדלקות העשויות היו להימנע באם היה בוחר לעסוק בענף ספורט אחר.

לאדם בריא אין מניעה לבצע הליכות,  גם חלק מהאנשים שחוו פריצת דיסק יכולים להפיק תועלת מביצוע הליכה לקידום בריאותם, אבל יש גם את אלו שעקב פריצת דיסק יסבלו כאבי תופת, הקרנת כאב לרגליים ונזק כתוצאה מהליכה ממושכת.

גורם נוסף שיש לקחת בחשבון הוא מבנה האישיות , אישיות שונה מתאימה לענפי ספורט שונים.
קשה לדמיין את הנהנים מאימון אירובי קיק בוקס קצבי נהנים באותה מידה מאימון צ'י גונג רגוע ואיטי, (למרות שתמיד יש גם את אלו...)

לסיכום, בחירת ענף הספורט המתאים צריכה להיעשות תוך כדי בחינת מטרות האימון, הקשבה לגוף, לאופי שלכם ולהנאה שאתם מפיקים מהפעילות, ולא רק על פי המלצות חברים.
אם אתם מרגישים שפעילות מסוימת ולו האטרקטיבית ביותר, גורמת לכם לחוסר נוחות או כאב, יש להפסיקה מייד עד למציאת הגורם המגביל, או לאחר בחינה מקצועית, להחליף את סוג הפעילות.

כשם שלא כל בני האדם נועדו להיות מהנדסים, ציירים או עורכי דין, כך גם לא כל האנשים נועדו להפיק את המכסימום מריצה, הרמת משקולות או התעמלות מסוג זה או אחר, כל אדם צריך למצוא את מגוון הפעילויות הגופנית המיטיבות איתו.

פעילות מהנה!

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.