שבוע אהבה לטבע למים ולסביבה 2010


צפון        מרכז       בקעה וים המלח       דרום

"שבוע האהבה לטבע, למים ולסביבה" נערך זו השנה השמינית ברציפות על ידי רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה, רשות המים ומשרד החינוך בתאריכים 6-13.3.2010
במהלך שבוע האהבה לטבע, למים ולסביבה, יתקיימו טקסים, אירועים, טיולים ופעילויות הפונים למנעד רחב של קהלים: מחליטנים, ראשי מועצות, אח"מים, תלמידים, משפחות והציבור הרחב וזאת מתוך כוונה לעורר מודעות לטבע למים ולסביבה ובמתן דגש על השמירה על מגוון החי והצומח בצל משבר המים המתמשך. מטרתו של שבוע אהבה לטבע למים ולסביבה היא העלאת המודעות הציבורית לנושאי שמירת טבע, מורשת, סביבה ומים, כדי שגם הדורות הבאים יוכלו ליהנות מחיות הבר ומאוצרות הטבע הסובבים אותנו, ויפעלו למען שמירתם.
פרטים מלאים על הפעילות באתר רשות הטבע והגנים
ובמוקד המידע וההזמנות "כוכבית בטבע" *3639

תחנות מידע ופריחה
תחנת מידע בהר ברקן חניון האירוסים
תחנת מידע והכוונה ברכס הגלבוע בעונת פריחת האירוסים 
היכן: גלבוע
מתי: שבתות 6.3, 13.3 בשעות: 8:30-16:30

עמדות פריחה – הטבע מאושר, התמלא פרחי בר
עמדות הסברה באתרי הפריחה, שתכליתם להזכיר לכולנו שחשוב להנות בטבע אך חשוב לא פחות לשמור עליו, על ידי כך שלא נקטוף מכלנית ועד סביון. התחנות תפעלנה בשבתות לא גשומות.
היכן: שמורות הטבע בני-ציון ואירוס בית חנן וגן לאומי חוף השרון
מתי: שבתות 6.03, 13.03 בשעות 10:00 – 15:00.

צפון

חדש, חדש, חדש!
השביל התלוי בבניאס – השביל היפה בארץ
רשות הטבע והגנים הכשירה למענכם שביל חדש מדהים ביופיו.
השביל תלוי בתוך קניון בזלת מרשים במורד נחל חרמון (הבניאס). זו ההזדמנות שלכם לראות מקרוב: בואו לטייל ולהתפעל ממים שוצפים, צמחיית גדות נחלים ומסלע מיוחד במינו. סיורים מודרכים ופעילות לילדים!
היכן: מפל שמורת טבע בניאס
מתי: שבת  13.3 החל מהשעה 10:00

לטחון מים בנחל עיון
על רקע המים, המחסור בהם וההשפעה על הטבע יתקיים אירוע לכל המשפחה ובמרכזו "המים וחשיבותם לטבע" ובו נכיר את תכונות המים, נשמע סיפורים מעניינים על המים, הפעלות מגוונות להיכרות קרובה עם הנוזל המיוחד הזה, ועוד המון הפתעות..
היכן: שמורת טבע נחל עיון
מתי: שבת 13.3 החל מ- 10:00 סיורים בשעות: 10:30, 12:00, 13:30.

חדש!! מערות המנורה נחשפות!
בגן לאומי בית שערים נחשפות לראשונה "מערות המנורה" לציבור הרחב !!!
תבליטים מרהיבים של מנורות, כתובות ועיטורים השורדים זה למעלה מ-1800 שנה בין כתלי המערות. לרגל הפתיחה - נפגוש בדמויות מן העבר ונשמע על אורחות העם ותרבותו בתקופת המשנה והתלמוד. משך הסיור כ- שעתיים וחצי, מתאים למשפחות עם ילדים מגיל 7.
היכן: גן לאומי בית שערים
מתי: שבת ה- 6.3 , שישי ה- 12.3 ושבת 13.3 בשעות 10:30, 11:30 ו-12:30
הסיור הינו בהרשמה מראש וללא תשלום!!
בהרשמה ב"כוכבית בטבע" – 3639 *

יום הסלמנדרה
במסגרת אירועי שבוע אהבה לטבע למים ולסביבה יתקיים אירוע לכבוד חיה קטנה הנמצאת בסכנה הכחדה: מר סלמנדרה מזמין אתכם לשמורת תל דן הקסומה
להכיר  לטייל ולהנות מהצגות, חידות ויצירה.
היכן: שמורת טבע תל דן
מתי: שבת  6.3 החל מהשעה 10:00

"להציל את הכדור הגדול"
הצגת תיאטרון הבובות העוסקת, בנושאים שונים הקשורים לאיכות הסביבה.
ההצגה מלווה במגוון בובות יפיפיות שעשויות מחומרים ממוחזרים, מתוך חשיבה אקולוגית.
ההצגה באה לתת לילדים כלים לעשייה, או חיזוק ודרבון להמשך העשייה, בתחומים ובדרכים בהם כל אחד, מקטן עד גדול, יכול לתרום ולעזור. הנושאים המרכזיים המועלים בהצגה:
שמירה על ניקיון ומחזור - שמירה על הטבע , מה אפשר למחזר והיכן.                              
צמצום השימוש בשקיות פלסטיק - ניקח אתנו את ארוחת העשר או הפיקניק בקופסא ובתיק. שמירה על המים והחיסכון בהם - לא ללכלך מקורות מים בטיול ולסגור את הברז בכל הזדמנות, התחממות כדור הארץ - ללכת ברגל למקום קרוב ולהשתמש בתחבורה ציבורית כשאפשר.
היכן ומתי: שמורת טבע נחל מערות- שבת 6.3 שמורת טבע חוף הבונים- שבת 13.3 בשעות: 11:30, 13:30

טוחנת, פועל ותנינים שכבר אינם...
סיור מומחז בשבילי שמורת נחל תנינים בלווי מדריך, במהלכו נפגוש דמויות מן התקופות השונות בהן חי האדם לצד הנחל. נפגוש טוחנת יפהפיה אשר מחכה כבר 3 ימים לטחון את שקי החיטה שלה ליד טחנת הקמח, ופועל חלוץ אשר הגיע על מנת לייבש את ביצת הכבארה ולייצר צינורות חרס לתפיסת המים באיזור, בעד שכר של 35 גרוש ליום!
היכן: שמורת טבע נחל תנינים
מתי: שבתות 6.3, 13.3 בשעות 10:00, 12:00, 14:00

צעדת הארבל ה-8 ע"ש רועי דרור ז"ל
מסלולי הליכה מודרכים  למשפחות ויחידים של 5-6 ק"מ בנוף מדהים מול כנרת וגולן ב-3 רמות: עממי, מיטיבי לכת ומסלול מעגלי, כולל סדנאות יצירה ופעילויות בטבע
היכן: חניון שמורת טבע ארבל
מתי: שישי 12.3, הזנקה בין השעות 8:30-10:00

"לוחמים וחולמים"
נעבור את הגיבוש ונתגייס ל"פלוגות הלילה", נכבוש את המבצר, נבקר בעין הידיד ונהנה בפעילות משפחתית חוויתית -סיפורי לוחמים
היכן: גן לאומי כוכב הירדן
מתי: שבת 6.3 שעות: 10:00-14:00

סיפורו של הצוק המרהיב-ארבל
תצפית ממרומי מצוק הארבל לעבר בקעת כנרות והגליל. נעקוב אחרי מצבה של הכנרת ממרומי המצוק, נחפש את קו המפלס בחופי בקעת גינוסר למרגלותינו ונכיר את סיפורו של הארבל.
היכן: שמורת טבע ארבל
מתי: שבתות 6.3, 13.3 שעות 8:30-15:30

בין הכחול לירוק – פריחה בחוף
גם בחוף פורחים הפרחים... מסלול שלוקח אותנו לאורך החוף, דרך המערה הכחולה ומפרץ הצדפים ועד לגבעת הפריחה ואם יתמזל מזלנו, נזכה לראות גם צבעונים.
היכן: שמורת טבע חוף הבונים
מתי: שבת  6.3 בין השעות  10:00-15:00

פריחות ומערות
הרפתקה לכל המשפחה במערות התת-קרקעיות של בית שערים העתיקה. נזחל במנהרת שודדים ונתנסה במבחן אומץ במערת המעלות ועוד...בהמשך נסע לשמורת אלוני אבא המתהדרת בצבע הפריחות.
היכן: גן לאומי בית שערים
מתי: 6.3 שבת
בהרשמה ותשלום ב"כוכבית בטבע" 3639 *

טיול דמדומים בשמורת החולה
להיות במקום הכי מיוחד בעמק בשעות הכי יפות של היום.
מוזמנים לטיול מיוחד לעת דמדומים באווירה מיוחדת של ביצה אמיתית, קרוב קרוב לבעלי החיים המתעוררים לפעילות לילה או מתארגנים ללינת לילה.
מראה מרהיב ממגדל התצפית, על רקע צבעי שקיעה, אל עבר מרחבי שמורת החולה ולהקות הציפורים הנוחתות ללינת לילה.
משקפת לכל משפחה וטלסקופ יעמוד לרשות המטיילים.
היכן: שמורת טבע החולה
מתי: שישי 5.3, שישי 12.3
בהרשמה ותשלום ב"כוכבית בטבע" 3639 *

מרכז

להציל את הצפרדע 
מתחפשים ומחפשים צפרדעים - הכחדה, כמה כבר נכחדו, כדי להכיר את הסיבות להכחדתם בישראל ובעולם ואת הפעילות הנעשית על ידי רשות הטבע והגנים למען שמירתם, נתכנס לאירוע שיכלול מיגוון פעילויות לכל המשפחה: הצצה אל החיים בבריכת החורף, תערוכת דו חיים, משחקים וחידונים, "על חיי הדו חיים" – מצגות, מספר סיפורי צפרדעים, סיורים מודרכים, תחרות כרזות "להציל את הצפרדע" ועוד. במרכז הפעילות טקס בו ישוחררו ראשני צפרדע נחלים ואילנית מצויה, ויוכרזו זוכי תחרות הכרזות. לכבוד חד הפורים, כניסה חינם למחופש בתחפושת הצפרדע והשתתפות בתחרות נושאת פרסים לתחפושת הצפרדע המקורית ביותר. דוכני מכירה ויצירה (בתשלום)
היכן: גן לאומי ירקון, מתחם אפק - אנטיפטריס
מתי: שבת 6.3 בשעות 10:00- 15:00

בחזרה לעבר
מה זה קולומבריום? מי פרץ את קיר המערה של חצביהו? ולמה בכלל לחיות מתחת לאדמה? שחקני תיאטרון "היסטריה" ישחזרו את ההיסטוריה של שוכני המערות בערים העתיקות מרשה ובית גוברין ויקחו אתכם מתחת לפני השטח למסע מרתק שיספר את סיפור המקום בדרך מעניינת ומשעשעת.
ובמערות הפעמון תתקיים כמו כל שנה "פינת הספרים" של מלגה עם ספרי ילדים, לוחות משחק ופינת ישיבה וקריאה משפחתית.
היכן: גן לאומי בית גוברין
מתי: שבתות 6.3,20.3,  27.3 בשעות 11:00 – 15:00

שומרים על פארק הפולג 
רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע מזמינות את הציבור לחגיגת טיולים רגליים ורכיבת שטח באזור נחל פולג – ללא תשלום! בואו להכיר פנינות טבע פורחות וייחודיות ותימכו בשמירת המרחב כאזור פתוח וטבעי לרווחת הציבור. היציאה לטיולים החל מהשעה 9:30 ועד 12:00. נקודת יציאה לטיולי משפחות רגליים: חניון חוות רונית (חניה לרכבים). מדריכים יחכו לכם בתחנות הדרכה לאורך המסלול, וכן יהיו תחנות להכנת פיתות ותה. מסוף המסלול יוחזרו המטיילים באוטובוס לנקודות המוצא ביקום ובחוות רונית. המסלול הרגלי יעבור בשמורת טבע בני ציון, שמורת טבע חרוצים ועמק הפולג.
היכן: שמורת טבע נחל פולג
מתי: שבת, 6.3

צעדת חולות אשקלון
צעדה חופשית של מורשת והמון חולות וטבע בחלקים הלא מוכרים של גן לאומי אשקלון. פריחה, דיונות והדרכות עם מדריכי רשות הטבע והגנים שימתינו בנקודות מעניינות, פינת נגינה ופעילות. המסלול מתון להליכה – לא ניתן לנוע עם עגלות ילדים
היכן: גן לאומי אשקלון 
מתי: שבת 6.3 בשעות 11:00 - 15:00

צעדת פריחות במערות
לאורך מסלול פורח וקל באורך של כשני קילומטר בין מערות הצידונים למערת הפעמון תפגשו את מדריכי רשות הטבע והגנים במוקדי עניין, נגנים ינעימו את הדרך, ודוכני מזון ויצירה יעמדו לרשות הציבור. במערת הפעמון תתקיים לסיום הצעדה הצגה של תיאטרון "צלליות": סיפור עם אתיופי על סנאי חכם וזללן ואריה חזק ורגזן. בסוף ההצגה נציץ אל מאחורי מסך האור ונתנסה כל הילדים בהפעלת הצלליות.                                          
היכן: גן לאומי בית גוברין
מתי: שבת 13.3 בשעות 11:00 – 15:00

אדם וטבע וטבע האדם
סיור בגן לאומי עין חמד שיעסוק ביחסי הגומלין בין האדם לטבע בתקופות השונות. הסיור יעסוק במכבים, בצלבנים ואחרים, נשמע על סגולות המעיין, נדבר על עבר הווה ועתיד
היכן: גן לאומי עין חמד
מתי: כל שבת בחודש מרץ

החיים (גם) בוורוד
לכל מי שרוצה לראות את החיים בורוד (ובאדום, בצהוב ובשלל צבעי הקשת) זה הזמן לבוא לבקר בשמורת פורה הפורחת. משם נמשיך לתל נגילה כדי לצפות אל השטחים הפתוחים של מרחב נחל שקמה.
היכן: שמורת טבע פורה
מתי: שבת 6.3
בהרשמה ותשלום ב"כוכבית בטבע" – 3639 *

אילו ציפורים: סודו של עמק צרעה
נצא לטיול חורפי בעמק צרעה בעקבות מגוון העופות הנודדים, המגיעים כעת למאגרי המים לשחר מזון הנמצא כאן. ניכנס לאיזור החקלאי ונגלה את העושר המסתתר בו: נצפה בשקט על עופות המים, נראה את עקבות היונקים הליליים באזור ונסיים בתצפית נוף מרהיבה על העמק המיוחד. היכן: שפלת הרי יהודה
מתי: שבת 6.3, שבת 13.3
בהרשמה ותשלום ב"כוכבית בטבע" – 3639 *

מסע אל ארץ הכפירה
רגע לפני שיהיה מאוחר, נצא לטיול אל הארץ הבראשיתית שמעטים מכירים אותה. נגיע אל ה"קניון השחור" של נחל יתלה - מצוק גיר גדול, היוצר נקיק מוצל, עשיר בצמחייה ובגושי סלע גדולים, והוא מהווה את אחת מתופעות הטבע הנדירות בהרי ירושלים. בטיול נבין את חשיבות השמירה על השטח בגלל ערכי הטבע, הנוף והמורשת הקיימים בו וכיצד ניתן למזער את הנזק של התשתיות בדרך אל העיר.
היכן: נחל יתלה
מתי: שבת 6.3
בהרשמה ותשלום ב"כוכבית בטבע" – 3639 *

בעקבות סודו של סיסמאיוס
בהרפתקת בילוש הדורשת מכל אחד תבונה, סבלנות ואומץ נהלך במערות בחיפושנו אחר מחבואו של סיסמאיוס, ראש הקהילה הצידונית במָראשה. במסע המסתורי נחפש אחר מפתח תיבת אוצר, ניצור במעמקי הקולומבריום, ניפגש עם גן חיות קדמוני ועוד.
היכן: גן לאומי בית גוברין
מתי: שבת 6.3
בהרשמה ותשלום ב"כוכבית בטבע" – 3639 *

בעקבות הפריחה - בשמורה קטנה ומטריפה
טיול קסום בעקבות הפריחה המרהיבה בשמורה הנמצאת על רכס הכורכר בשרון. יחד נגלה תגליות, נספר אגדות על פרחי הבר הפורחים בשמורה, ונלמד איך לשמור על הטבע בזכות שלושה כללים פשוטים: כללי שנ"ה טובה - שביל, ניקיון והסתכלות בלי לגעת.
היכן: שמורת טבע בני ציון
מתי: שבת 13.3
בהרשמה ותשלום ב"כוכבית בטבע" – 3639 *

גן עדן בשלל צבעים
טיול פריחה חגיגי בין שני יובליו של נחל דולב, למרגלות שרידי הכפר בית עיטאב. נלך אל מעיין עין-חוד, ונעפיל אל מבצר צלבני עתיק יומין, שעבר שיפוץ לאחרונה ע"י רשות הטבע והגנים, וממנו נשקפת תצפית רחבת היקף מהשפלה ועד להר.
היכן: שמורת נחל דולב וגן לאומי בית עיטאב
מתי: שבת 13.3
בהרשמה ותשלום ב"כוכבית בטבע" – 3639 *

בקעה וים המלח

בעקבות מנזרים ומנהיגים
לרגל הפיתוח והחידושים האחרונים באתר ולקראת פתיחתו המוסדרת למבקרים, נבקר במקום בו פעלו מנהיגים פורצי דרך - אליהו ואלישע הנביאים, יהושע בן נון שחצה את הירדן עם בני ישראל, יוחנן המטביל וישוע הנוצרים. נשמע את הסיפורים המרתקים של המקום ונתרשם מהירדן - נהר רחב מימדים או תעלת ניקוז אזורית?
היכן: אתר הטבילה ו"ארץ המנזרים", דרום בקעת הירדן.
מתי: שישי 5.3, שישי 12.3 , שבת 13.3  בשעה 12:00
הסיור הינו בהרשמה מראש וללא תשלום!!
בהרשמה ב"כוכבית בטבע" – 3639 *

אהבה בשמורה החבויה
במהלך סיור בשמורה החבוייה נפגוש את הנמלה האורגת שמוחה בהפגנה נוגעת ללב על ניצולה במערכת הסימביוטית שעל עץ האשל, נפגוש גם את המציל שאיבד את עבודתו בעקבות נסיגת קו חוף ים המלח ונקנח בתצפית מרהיבה על שטחי נסיגת ים המלח. משעשע וחוויתי לכל המשפחה!
היכן: שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה)
מתי: שישי-שבת 12-13.3  בשעות: שישי ב: 10:00,12:00 ובשבת 10:00,12:00,14:00.

בעקבות המלך הורדוס בהרודיון
סיור במקום בו בחר המלך הורדוס הגדול להקים את אחוזת הקבר שלו. תצפית נוף מרהיבה, ביקור בארמון מבוצר, ירידה למאגרי המים והתרשמות משרידי קבר הורדוס. בואו לגלות מה צופן בחובו ההר!
היכן: גן לאומי הרודיון
מתי: כל שישי ושבת בשעה 12:00

דרום

"שוק על יד המים"
על רקע הטבע המתחדש ומי המעיינות רשות הטבע והגנים מקיימת אירוע ססגוני – "שוק על יד  המים" , הכולל שוק איכרים ססגוני, חפצי נוי ואומנות,שפע הפעלות לילדים,מטעמים,מתקני שעשועים ייחודיים ואפילו קיאקים וסירות פדלים!
במקום חניון לילה. במהלך האירוע שחקנים,להטוטנים,מוזיקה, דרבוקות ושירה על הדשא. סיור ותצפית  עם מדריך רשות הטבע והגנים אל מצפור הפארק 
חג בטבע חג בלב!
היכן: גן לאומי אשכול
מתי: שבת 6.3 החל מהשעה 10:00

הישרדות- הדבר האמיתי
שבט קרקל ושבט נמר ראש בראש!! הפנינג בשמורה: הצגות, האכלת נחשים, טורפים,בעקבות פקח מאכיל בספארי,  סדנאות יצירה מגוונות, חידונים , ספורט אתגרי , קיר טיפוס, חבלים ומבוך ועוד..
היכן: שמורת טבע חי בר יטבתה
מתי: שבת 13.3

הנגב הגבוה במיטבו
נצא בעקבות הגשמים והשיטפונות בהר הנגב הגבוה, לראות פריחה מרהיבה של שמשונים וצבעונים ,לצד בורות קדומים  מתקופת בית ראשון – בורות לוץ ובוסתנים מהתקופה הביזנטית .
היכן: נגב
מתי: שבת 6.3
 הסיור הינו בהרשמה מראש וללא תשלום!!
בהרשמה ב"כוכבית בטבע" – 3639 *

אל שביל "קרני רמון"
שביל חדש בהר רמון- הגבוה שבהרי הנגב . נטייל  בין מתחמי פולחן עתיקים ומסתוריים, תצפיות  מרהיבות לגבול מצריים ומכתש רמון ונגיע אל  אתר ההנצחה הייחודי לאילן רמון ואנשי מעבורת החלל קולומביה הצופה אל הגבעות השחורות במכתש.
היכן: מכתש רמון
מתי: שבת 13.3
הסיור הינו בהרשמה מראש וללא תשלום!!
בהרשמה ב"כוכבית בטבע" – 3639 *

תערוכת ציורים במצדה-"שלום"
תערוכת ציורים של נכים קלים מגרמניה, אשר מתלווים לספורטאים שמגיעים לאזור ים המלח, למרוץ חצי מרתון שנערך מדי שנה בעין גדי.
היכן: מוזיאון מצדה, גן לאומי מצדה
מתי: במהלך חודש מרץ

 
"ארבל פנים רבות לה"
מצלמים ארבל - תחרות לקהל הרחב
בעונה זו שהכול ירוק, הפריחה מגוונת, השמים נקיים והנוף מרהיב אנו שמחים להכריז על תחרות צילומים של גן לאומי ושמורת טבע ארבל              
רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם  לקחת חלק ולהשתתף בתחרות.
התחרות נושאת הפרסים תיערך בין התאריכים 1.2.2010-30.4.2010 ומהותה "הארבל".
ניתן לצלם כל תמונה של פריחה, נוף, מורשת, בית הכנסת, כפר המערות, בע"ח ועוד-כל צילום שיזוהה עם מצוק הארבל המתנשא זקוף ויפה אל מול הכינרת.
הצילומים יערכו בשעות פעילות האתר. את הצילומים יש לשלוח לכתובת האי-מייל artzi@npa.org.il
כל מתמודד יכול לשלוח תמונה אחת בלבד בכל מייל.
שלוש התמונות הזוכות יוגדלו ויוצגו במבואת האתר במשך שלושה חודשים עם מתן קרדיט לצלמים ובנוסף כל אחד מהזוכים בכל אחת מהקטגוריות יזכה במנוי של רשות הטבע והגנים לשנה. קטגוריות הצילום הן:

• צילום טבע: פרחים, ציפורים, עצים, בע"ח ומטיילים

• צילום הנוף הטוב ביותר

• צילום מורשת- כפר המערות, המצודה, בית הכנסת

הכרזת הצילום הזוכה תיעשה עד ל- 30.5.2010. וועדת זכייה תכריז על הזוכים ותדאג ליידע את הזוכים בכפוף לתקנון התחרות.

*תקנון התחרות נמצא בגן לאומי ושמור טבע ארבל ובמשרדי רשות הטבע והגנים בירושלים.


לפרטים:
שמורת טבע ארבל:  6732904 – 04.
מוקד מידע והזמנות "כוכבית בטבע"  3639*