כל האמת על אגדות תזונתיות נפוצות


מאת: נירה אולנד, דיאטנית קלינית

הגיע הזמן לספר את האמת על כמה רעיונות נפוצים שעולים שוב ושוב:

1. מזרקת המנטוס: בעולם הפתוח קוקה קולה (או דיאט קולה) ומנטוס ביחד יוצרים מזרקה מרשימה. בתוך הגוף שלנו זה לא קורה, כי המגע שלהם זה עם זה קורה בהדרגה, יש עוד גורמים מתווכים כמו מיצי קיבה. כמובן שקוקה קולה וגם מנטוס אינם מזונות בריאות, ומומלץ לצרוך מהם מעט, אם בכלל.

2. דבק בקיבה: ערבוב של קמח ומים בכוס יוצר... דבק. אם נאכל קמח, מעורב במים או  אפוי כפיתה, האם גם אז יווצר דבק בתוך הקיבה שלנו? כמובן שלא. חומציות הקיבה מפריעה, אנזימי העיכול כבר בפה מפרקים את שרשראות העמילן המרכיבות את הקמח (ואת הדבק). העמילן שבקמח מתפרק יפה ונספג מצוין , ובשל כך גם מעלה את רמת הסוכר בדם ותורם להשמנה. אך דבק אינה אחת מהצרות שהוא גורם לנו.

3. נטול גלוטן: לכל חלבון יש שם. חלבון הביצה נקרא אלבומין, חלבון החלב העיקרי נקרא קזאין, חלבון החיטה נקרא גלוטן. בקרב האוכלוסיה קיימים אנשים (לא רבים)  שאלרגים לחלבון זה או אחר. האלרגיות הנפוצות הן לחלבון החלב, סויה, דגים, בוטנים, שומשום, חיטה. לאנשים שאלרגים לחלבון החיטה (גלוטן) אסור לאכול אותו, ולכן מייצרים עבורם מוצרים מקמח  חיטה נטול גלוטן, ומפרטים לטובתם על אריזות מוצרים אם המוצר מכיל גלוטן או לא.
לכל מי שאינו אלרגי לחלבון החיטה - ומדובר ברוב המכריע של האוכלוסיה – אין זה משנה כלל אם יש או אין גלוטן במוצר. מי שאינו אלרגי- עדיף לו לאכול מוצרים עם גלוטן, שכן תוספת חלבון בכל מוצר מאטה את קצב הספיגה שלו (מה שרצוי לנו), ומעלה את ערכה התזונתי של הארוחה.


4. טבעי הוא בריא: דעה שקיימת בחלק נרחב של הציבור  אומרת שהמילה "טבעי" הרשומה על המוצר מכשירה אותו בהכרח להיות בריא, יעיל  וטוב עבורנו.
כדאי לזכור כי הטבע מכיל שפע רעלים קטלניים ביותר – למשל הצמח דיגיטליס שמשפיע על קצב הלב, ציאניד  שנמצא בשקדים מרים, לאטריל שנמצא בזרעי משמש וזוהה כחומר מתאים לכימותרפיה, ועוד.  כמו כן עצם התוית של "טבעי" אינה ערובה ליעילות כלשהי של המוצר. כדאי לזכור גם ששום דבר טבעי באמת לא מגיע בבקבוק, בקופסה או בצורת גלולה.

5. שריפת שומנים: הדרך היחידה בה הגוף שלנו שורף שומנים היא ע"י הוצאת יותר קלוריות מאשר הכנסתן – כלומר הקפדה על תפריט דל קלוריות, ופעילות גופנית במקביל. מיץ לימון, חומץ תפוחים, אננס, חומץ הדרים – לכולם יש מקום בתפריט שלנו, אך אף אחד מהם לא שורף ולו מולקולת שומן אחת. חשוב לזכור שלימון הוא פרי, וחצי כוס מיץ לימון היא מנת פרי ששווה 60 קלוריות. כמו כן פרוסה עבה של אננס (או 2 פרוסות דקות) מהוות מנת פרי.

6. חריף הוא בריא ושורף שומנים: חריף אינו אחד מחושי הטעם שלנו. אנו יודעים לחוש 5 טעמים, שהם מתוק, מלוח, מר וחמוץ, וכן הטעם החדש יחסית אוממי – טעמו של מונו סודיום גלוטמט, כמו למשל באבקת מרק.  החריף אינו טעם, כי אם תחושת כאב – החומרים שאנו חווים כחריף למעשה יוצרים כוויה קטנה על הלשון, וזו תחושת החריף. כמובן, כעוצמת החריפות כך עוצמת הכוויה. כשהחריף יורד מהפה לושט , קיבה  ולמעי- הוא ממשיך לגרום לכוויות קטנות לאורך הדרך. לאוהבי החריף מוכרת תחושת הצריבה גם בפי הטבעת, כשהחומר גורם הכוויה עוזב את הגוף. קיים ספק רב אם כוויות חוזרות ונשנות לאורך מערכת העיכול אכן תורמות לבריאות, בוודאות אין כאן שריפת שומנים. בשל תחושת הכאב שהגוף חווה מופרשים אנדורפינים במוח הגורמים לתחושת עונג – ומכאן מגיעה ההתמכרות לחריף אצל חלק מהאנשים.

7. גלולות טבעיות להרזיה: שוק הגלולות הטבעיות להרזיה מגלגל מיליארדים ברחבי העולם, כשהוא נישא על גלי התקווה  של אנשים כבדי משקל המחפשים פתרון מהיר. ההסבר לפעולת הגלולות הוא בדרך כלל עליה בקצב חילוף החומרים.  צר לי לאכזב, אך: לא ידוע על חומר טבעי שמעלה את חילוף החומרים באופן משמעותי כלשהו. יש חומרים שתורמים ליציאה מהירה יותר (משלשלים) ותו לא. הצורה הטבעית היחידה להעלאת חילוף החומרים ולעידוד הרזיה היא פעילות גופנית הכוללת פעילות אירובית ופעילות בונת שריר. גלולות טבעיות אחרות תורמות לתחושת שובע בשל תכולה גבוהה של סיבים תזונתיים. ניתן להשיג סיבים תזונתיים גם דרך אכילת דגנים מלאים, ירקות מסוגים שונים, פירות, קטניות ואגוזים, אין צורך לקבל אותם בגלולות.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.