סוף הוא תמיד התחלה...


מאת: דנה אברמוביץ, דיאטנית ראשית  דיאטה קלאב

סוף הוא תמיד התחלה של משהו אחר, וכשמדובר בסופו של החופש הגדול, הרי שבהכרח מדובר בתחילתו של משהו טוב יותר. או כך לפחות יטענו ההורים שבינינו. סופו של החופש הגדול אצל רובינו מצוין כסופה של עונת האנרכיה, פריצת הגבולות והבלגאן ותחילתה של החזרה למשמעת וסדר יום פחות פשרני.


תחילתה של תקופה כזו יכולה להוות פלטפורמה טובה גם למינוף הרגלי אכילה בריאים בבית.
למשכימי הקום שבינכם (לא הילדים, חלילה..), הכנת ארוחת בוקר קלה, עוד לפני היציאה מהבית, יכולה לספק אנרגיה לשעות היום הראשונות ולהשפיע לטובה על הריכוז של ילדינו, אותו אחד השקוע עדיין בשינה עמוקה. חטיף דגנים, דגני בוקר מלאים עם חלב, כריך מלחם מלא המרוח בטחינה ודבש יכולים לעשות את העבודה בלי תלונות מיוחדות מצד גוזלינו טרוטי העיניים.

את אלה שקמים היישר מהמיטה אל ספסל הלימודים, ומתעוררים סופית רק בהפסקת עשר, אפשר לצייד בכריכים מלחם, פיתה או לחמנייה מחיטה מלאה, ירקות ופירות טריים בקופסא (שלא יתקמטו חלילה), אבל אולי יותר ממה כן לצייד, חשוב עם מה לא לצייד. כסף - אותו אחד שיבוזבז כבר בהפסקה הראשונה על שתייה מתוקה וחטיפים במזנון בית הספר. (את אותו הכסף שנשלל, אפשר אגב לחסוך לטיול הבא לחו"ל או למחשב החדש).

נניח שהצלחתם להתגבר על מתקפת החטיפים והג'אנק פוד בבית הספר, הרי שחזית ביתית מחכה לכם במידה ולא תמגרו אותה. נכון, הורים רבים עובדים ואינם נמצאים בבית בשעות הצהריים. זמינות המזון המהיר שאינו דורש הכנה מראש וחטיפים מפתה מאד ולמען האמת גם מועדפת על ידי ילדינו. שינוי בכיוון הזה דורש הערכות מראש ומאמץ מצדכם ההורים, אבל השד קטן ממה שנראה: מזון בריא לא מחייב שעות של הכנה והשתעבדות יומית למטבח. אפשר להכין למספר ימים מראש ואפשר להקפיא. נכון שמזון טרי או שזה עתה בושל עדיף, אבל כשהאלטרנטיבה היא מזון מהיר או חטיפים, ההעדפה ברורה. ואם בחטיפים עסקינן, הרי שנוכחותם בארון המטבח תמיד תקרוץ ותפתה, אבל מסתבר, שבהעדרם האדמה לא תרעש.

זאת ועוד, חשיפת הילדים לאפשרות בחירת תחליפים בריאים יותר (חטיפי בריאות, שקדים, אגוזים ופירות יבשים) עשויה לייצר שקט ושביעות רצון.
חזרתם הביתה בשעה טובה, עייפים מעמל יומכם, כמהים למנוחה ושקט, כשהדבר האחרון שיש לכם חשק אליו הוא לעמול על הכנת ארוחת הערב לבני המשפחה. הפיתוי להכניס פיצה לתנור גדול מתמיד, אבל הוא מצטמצם באורח פלא כשאין פיצה במקפיא. אכילת ארוחה אחת משותפת ובריאה לכל בני המשפחה, לפחות פעם ביום, חושפת את ילדינו למגוון מזונות בריא יותר ומסייעת בהקניית הרגלי אכילה רצויים. מעבר לכך, הישיבה המשותפת סביב שולחן האוכל, מהווה אצל רובינו את ההזדמנות היחידה ביום לזמן איכות משפחתי.


אכילה סביב שולחן האוכל מצמצמת את האכילה מול הטלביזיה והמחשב, אכילה שעל פי רב אינה נובעת מתחושות רעב אמיתיות, אינה מופסקת מתחושת השובע ועושה הרבה פירורים!!! ההחלטה על אכילה במטבח או פינת האוכל בלבד יכולה להיות החלטה משפחתית ותצליח רק אם כל בני הבית יהיו מחויבים לה. 
שינויים תזונתיים באורחות הבית והילדים יניבו תוצאות טובות ויגדילו את הסיכוי לחיים בריאים יותר בעתיד. יחד עם זאת שינויים מרובים מאד יכולים להבהיל וליצור התנגדות לשינוי. התחילו בשינוי אחד. תנו לבני הבית את השהות להתרגל אליו ואז תמשיכו הלאה.
הרי גם רומא לא נבנתה ביום אחד...

רוצה לקבל פרטים אודות קבוצת תמיכה באיזור מגורייך? לחץ כאן

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.