תהיה בן אדם, תטפל בחיות שלך - כתבה שניה


בכתבה הקודמת דנו על אורך חייו של חתול זכר ממוצע ועל החשיבות שיש בסירוס חתולים על מנת לספק להם אורח חיים בריא יותר. במאמר הנוכחי נסקור את החשיבות הרבה שיש לניתוח העיקור של החתולה הביתית שלנו.

אבל לפני שנתחיל לדון על הניתוח עצמו ועל תועלתו לנו ולחתולה בואו נסקור את תמצית חייה הקצרים של חתולת רחוב מן המניין.
חתולה מגיעה לבגרות מינית מגיל 5 חודשים והלאה. בגיל זה היא עדיין קטנה בגודלה וממשיכה להתפתח ולגדול. מספר ימים לפני שהחתולה מתייחמת היא מושכת אליה חתולים זכרים רבים. בימים אלו החתולה אינה מעוניינת בקרבתם והיא בורחת כל עוד נפשה בה מעדת הזכרים המשחרים לטרף. לאחר מספר ימים החתולה מתייחמת ונותנת לזכרים להתקרב אליה. בימים אלו היא צפויה להזדווג עם מספר רב של זכרים. אצל חתולות יש ביוץ מושרה, כלומר החתולה אינה מבייצת עד אשר ישנו זיווג. במקרה כזה היא נכנסת למספר גלי ייחום, עד אשר מתרחש זיווג או נגמרת העונה. לאחר קרוב ל 60 יום החתולה ממליטה מספר גורים אותם היא מניקה במשך כחודש וחצי עד חודשיים, אך ממשיכה לטפל בהם וללמד אותם לצוד בחודשים הבאים. חצי שנה לאחר שהחל הייחום הראשון שלה, מגיע השני וכך הלאה. חתולת רחוב ממוצעת מסיימת את חייה בגיל 3 בערך, לאחר שהמליטה מספר רב של גורים.

וכמו החתול הזכר מהכתבה הקודמת כך גם החתולה הקטנה, אותה אנו מאמצים אל חיקינו. אנו מעוניינים לשמור אותה בריאה ממחלות ולשמור עליה מלהכניס אותן לביתנו.
כאשר חתולה מתייחמת הבושת שלה מתנפחת והיא מפרישה הפרשה דמית. אך זו חיה נקייה ביותר ונדיר שתראו הפרשות מלכלכות את רהיטיכם. באותו שלב היא מתחילה לילל רבות. מטרת היללות היא לקרוא לזכרים הקרובים אליה. יללות אלו יכולות להמשך ימים כלילות במשך מספר ימים. אם אותה חתולה לא תפגוש זכר ולא תזדווג יחלו מספר גלי ייחום. כל גל שכזה מלווה במספר ימי יללות. לאחר מספר שבועות, עם סיום העונה, יפסיקו גלי הייחום עד חצי שנה לאחר מכן, אז הכול יחל מחדש.


אם חתולתכם מסתובבת גם מחוץ לבית היא בדרגת סיכון גבוהה יותר להדבק במחלות מין, כדוגמת FIV. מעבר לכך בשלבי הייחום הראשונים הנקבה תברח מעדר הזכרים הנוהר אחריה, מצב אשר מסתיים פעמים רבות בתאונת דרכים.
אולם לעיקור חתולה יש יתרונות נוספים, מעבר ללילות שקטים. חתולה אשר עוקרה בגיל צעיר היא בעלת סיכויים כמעט אפסיים לפתח בעתיד גידולי עטין- גידול סרטני, אשר הינו ממאיר אצל מרבית החתולות. מעבר לכך נמנעת ממנה הסכנה לפתח מחלות אחרות הקשורות למערכת המין, כדוגמת דלקת רחם- מצב מסכן חיים הדורש טיפול חירום.

עיקור חתולה הוא הניתוח הנפוץ ביותר ברפואה וטרינרית ולא בכדי. השפעתו על בריאות החתולה היא כל כך רבה, אשר בעלים רבים לא חושבים פעמיים. מה איתך?

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.