חיסון שפעת - חיסון לחיים


מאת: דר' עדי שחק - רשת "בית בלב "

בכל שנה לקראת תחילת החורף ועונת השפעת מתפתח דיון ציבורי בנושא מתן החיסון. בשנה שעברה אף הועלתה אפשרות כי החיסון עצמו אחראי למותם של ארבעה חולים בקריית גת, אפשרות שלא הוכחה, אולם גרמה להעלאת הנושא שוב לדיון ציבורי חריף ובדיעבד השפיעה על ירידה משמעותית במספר האנשים שהביעו נכונות לקבל את החיסון.
לא עזרו הנאומים של ראשי הקופות והמומחים למחלות זיהומיות מעל גלי האתר ובתחנות הטלביזיה השונות שניסו לשכנע את החולים בקבוצות הסיכון (אנשים מגיל 65 ואילך, מאושפזים עם מחלות כרוניות, חולי מחלות לב, ריאות, כליה או כבד, חולי סוכרת, חולים עם מחלות ממאירות, חולי איידס, ילדים ומבוגרים החולים באסטמה, על מי שעובד או בא במגע עם חולים כרוניים או קשישים , עובדי בריאות , עובדים במוסדות ציבוריים, מורים , גננות וחיילים) לפנות ולקבל את החיסון, האנשים לא הסכימו להתחסן .
רואה אני כרופא, המטפל מדי יום במאות אנשים השייכים לקבוצת הסיכון, חובה לתת הסבר נוסף לגבי משמעות קבלת החיסון לשפעת.  "רבותי החברים בקבוצת הסיכון!!, תפקיד החיסון שאתם מקבלים לא למנוע מכם את מחלת השפעת ! זה לא מטריד אותנו. תפקידו למנוע מכם מוות במידה ותדבקו במחלה!!  תפקידו האמיתי של החיסון הוא להציל חיים !!

שפעת הגורמת לשלושה ימים של ריתוק למיטה אינו מצב המצדיק התערבות מערכת הבריאות  בחיסון האוכלוסייה בעלות של מיליוני שקלים. סוד גלוי הוא, כי ישנם זנים אחרים של נגיפים הגורמים למחלת השפעת נגדם אין מחסנים, הם גורמים לאנשים לחלות, הם מרתקים אותם למיטה למספר ימים אולם,  הם אינם הורגים אותם!!  ועל כן, אין מערכת הבריאות מתערבת ואין היא מחסנת. מערכת הבריאות מחסנת אנשים בקבוצת סיכון מפני מחלה שיש לה יכולת להרוג אותם וזו המשמעות והחשיבות של החיסון. הסטטיסטיקה מצביעה מדי שנה, על מוות של מאות אנשים בישראל שלא התחסנו ושייכים לקבוצת החיסון  עקב סיבוכים של מחלת השפעת מהזנים שלהם יש חיסון.

ועוד פרט קטן , נכון , לאחר קבלת החיסון במהלך מספר ימים המתחסנים מתלוננים על תחושת שפעת. נכון - "תחושת שפעת ", התגובה הטבעית של הגוף כאשר הוא "מייצר" את החיסון נגד המחלה . " אך זו לא המחלה עצמה"!!!  לי, כרופא המטפל בחולים רבים, אין בעיה עם זה שאדם חולה בשפעת או מרגיש שהוא חולה בשפעת, מתעוררת אצלי תחושה של החמצה, כאשר אנשים חולים בשפעת ומתים ממנה כי הם לא התחסנו. החיסון הוא לא חיסון לשפעת, אלה חיסון לחיים. רוצו להתחסן....

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.