רפואה "מתקנת" – עדיף עכשיו מאשר אף פעם לא


מאת: צוות נטוגרין

בעבר נהגו להגדיר בריאות כהעדר מחלה, מאוחר יותר הגדיר ארגון הבריאות העולמי  את המונח  בריאות כ"מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית הכולל גם את היכולת לנהל חיים פוריים מבחינה חברתית וכלכלית."
הגדרה זו זכתה כמובן גם לביקורות כגון זו שבהגדרת הבריאות יש להתייחס גם  לדרישות המשתנות של החיים (הכוונה היא לדוגמא שנגדיר באופן שונה בריאות של אדם בן 30 ובריאות של אדם בן 70).
מה שבטוח הוא שפעילות גופנית הגיונית, תזונה נבונה וגישה חיובית לחיים תורמים לבריאות ולאיכות החיים.

"רפואה מונעת" עוסקת בעיקר בשלושה סוגי מניעה: מניעה ראשונית, שניונית ושלישונית.

המניעה הראשונה היא קיום אורח חיים בריא -  פעולה זו תשמר את הבריאות תדחה התפתחות מחלות ולעיתים אף תמנע את הופעתן.

המניעה השנייה הינה – איתור מוקדם, ביצוע בדיקות סקר. איתור מוקדם של מחלות שונות מציל חיים ! וכל מילה נוספת מיותרת.

והשלב השלישי הינו – טיפול, במידה והתפתחה כבר בעיה רפואית, המטרה הינה לצמצם את הפגיעה למינימום באמצעות טיפול רפואי הכולל בין השאר גם תרופות וניתוחים.

המניעה הראשונית והשניונית מצויות בידנו, והינן בעלות השפעה חיובית מכרעת בהגיענו לשלב השלישי (ככל שנגיע בריאים  יותר לשלב הטיפול נסייע יותר בתהליך הטיפול וההחלמה).

מסתבר שיש עוד דברים שיש ביכולתנו לעשות כדי לשפר את סיכויינו לחיות חיים בריאים ומספקים ולחזור לבריאות גם אם מתגלה מחלה.

אחד מהם הוא בחירת אסטרטגיית הטיפול באמצעות התרופה הנכונה.

חולים רבים נזקקים לתרופות מצילות או מאריכות חיים שעלותן אלפי שקלים בחודש, ואינן ממומנות באמצעות סל הבריאות הציבורי.
ניתוחים מורכבים בחו"ל, ייעוץ רפואי מתקדם, או פשוט Second Opinion  (חוות דעת נוספת של איש מקצוע שאינו בעל אינטרס) כרוכים בעלויות שאדם מהשורה אינו יכול לשאת בהן לאורך זמן אם בכלל.
לכן למרות חוסר הרצון לעסוק בנושא "ובשכחה" התוקפת אותנו בכל פעם שעלינו לחשוב על ביטוח זה או אחר אנו רואים בקיום ביטוח מתאים חלק אינטגראלי מרפואה מונעת ומפעולה אקטיבית לשימור הבריאות.

חקיקה חדשה אשר אושרה בסוף 2007 מונעת מקופות החולים לתת לכם וליקירכם כיסוי לתרופות אשר אינן מכוסות ב"סל הבריאות" באמצעות הביטוחים המשלימים.

ולכן מצאנו לנכון להצביע על האפשרות לרכישת כיסוי לתרופות שאינן ב"סל הבריאות" ועל ידי כך לשפר את סיכויינו לחיים טובים יותר במקרה של הזדקקות לתרופה כזו.


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.