להגדיל את המנה?


 מאת: נירה אולנד, דיאטנית קלינית

ברוב ההיסטוריה האנושית בני אדם חוו תקופות רעב, מזון היה מועט והושג בקשיים רבים. האדם הקדמון למד להעדיף מזונות עתירי קלוריות (שומן וסוכר) , ולאכול הרבה מהם כשהם בנמצא, כדי לשרוד תקופות רעב, מגפות ואסונות טבע.
ב - 60  השנים האחרונות, עם התפתחות התחבורה ,התייעלות של החקלאות, שימור המזון וטכנולוגיות מתקדמות – אנו חיים בחברת השפע: אינסוף מזונות נמצאים בהישג יד מיידי, בתוך הבתים, קרוב לבתים, בחנויות ורשתות שיווק , מסעדות ובתי קפה.

לא רק התרבות התפתחה- גם גודל המנות המקובל התפתח בהתאם:
בשנות השישים ארוחת מזון מהיר כללה  המבורגר של 50 גרם בלחמניה קטנה, מנת צ'יפס של כ 40 גרם, ופחית קולה קטנה המכילה 240 גרם (כוס ). הארוחה כולה הכילה כ - 500 קלוריות.
כיום הזמנת ארוחה דומה (ללא הגדלות) מתבטאת בהמבורגר של 150 גרם בלחמניה גדולה ועבה,  150 גרם צ'יפס וכוס קולה קטנה מכילה חצי ליטר לפחות (2 כוסות לפחות). ארוחה כזאת ללא חישוב רטבים  מכילה לפחות 1500 קלוריות – פי 3!!
אבולוציה דומה עברו גם לחמניות , בייגל'ס, מאפינס קנויים – כולם גדלו פי 2 עד 3 יחסית לגודלם בשנות השישים.
חשוב לציין שבמהלך תקופה זו הקיבה או הצרכים הקלוריים של בני האדם לא השתנו כלל, ויש כאן הסבר נוסף למגפת ההשמנה – אם הארוחות גדלו כל כך , לא פלא שכולנו נאבקים במשקל העולה בהתמדה.


חלק מתחושת השובע שלנו נובע מחיישני מתיחה  הקיימים בקיבה, וכשהיא מתמתחת לגבול מסוים חיישנים אלה מסמנים למוח לשדר תחושת שובע. כשאנו מתרגלים לאכול מנות גדולות וארוחות גדולות- הקיבה מתרגלת להתמתח לנפח גדול יותר , רגישות החיישנים יורדת, וקשה לנו לחוש שבעים בארוחות קטנות יותר. 
אחת הדרכים להקטין את נפח המזון הנאכל בארוחה היא "להרגיל את הקיבה" בהדרגה למנות קטנות יותר. אנשים בתהליך הרזיה לעתים אוכלים כמויות סלט אדירות, בתחושה שארוחה כזו היא דלת קלוריות. לעתים יש בכך אמת, אך בו זמנית הקיבה מתרגלת לקבל ארוחה אדירת נפח. בארוחה הבאה, שלא תהיה בהכרח סלט בלבד, לא ירגיש אותו אדם שבע ומסופק בכמות קטנה, וירגיש צורך לאכול עוד ועוד כדי שנפח הקיבה יגדל.

לכן מומלץ להתרגל לאכול ארוחות בנפח קטן יותר, גם אם הארוחה מורכבת מסלט בלבד.
נפח הארוחה הסביר והמומלץ הוא של 2-3 כוסות בסך הכל, כולל סלט או מרק.
שתיה של מים כמה דקות לפני הארוחה אינה מגדילה את נפח הקיבה, מאחר והמים עוברים את הקיבה תוך דקות ספורות.
בתהליך של ירידה במשקל ניתן לשלב מידי פעם כל מאכל שרוצים, עתיר קלוריות ככל שיהיה , בתנאי שגודל המנה מתאים לצרכי האנרגיה שלנו. לדוגמא: 4 קוביות קטנות של שוקולד רגיל או 2 קוביות גדולות של שוקולד רגיל מכילות כ 80 קלוריות , בדומה ל - 2 פרוסות לחם קל.
אז... להגדיל את המנה? לא, דווקא מומלץ להקטין אותה....


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.