המדריך השלם לחד אופן


מאת: רפי ויטיס

כולם בוודאי חלמו בצעירותם (ואולי זה רק אני?) להופיע בקרקס. חיי הנדודים יחד עם הצוענים, מחיאות הכפיים וצחוק הקהל, לאלף נמרים ופילים ולבלוע חרבות הרי נשמע נהדר. אבל גם קצת מסובך...

אבל לא כל דבר שקשור במחשבה שלנו לקרקס צריך להיות מסובך. למשל רכיבה על חד אופן. רובכם, אם תאלצו לענות על השאלה האם אתם מסוגלים ללמוד לנסוע בחד אופן יענה בסקפטיות ש"באופן עקרוני אולי כן אבל גם כנראה שלא ובכלל אתם לא מבינים בזה ולא מוסמכים לענות..."

אז בדקתי את הנושא עבורכם וגיליתי שללמוד לנסוע על חד אופן לוקח בממוצע 8 שעות בלבד. כלומר שעה אחת ביום ותוך שבוע אתם כבר (סטטיסטית) נוסעים מעולה ברחבי השכונה. הלימוד הינו פשוט ואינו מסוכן – ללמוד לנסוע על אופניים עם 2 גלגלים מסוכן יותר. בנוסף להיותה חוויה מהנה, הנסיעה על חד אופן תעזור לכם פיזית ונפשית ותשפר לכם בין היתר משמעותית את שיווי המשקל וכושר הריכוז .

אבל לפני שנגיע ללימוד עצמו, בואו תשתמעו קצת ממה מורכב חד האופן:

  • גלגל אחד הכולל צמיג, פנימית, חישוק, חישורים וציר
  • ארכובה המחוברת לפדל
  • מסגרת בצורת מזלג
  • עמוד תושבת לכסא
  • כסא

כפי שאתם רואים, חד האופן הינו מוצר פשוט יחסית וסך חלקיו קטן. חלקים אלו הינם חלקי הבסיס הקיימים בכל חד אופן שתמצאו. ההבדל בין חד אופן אחד למשנהו הינו בהרכב החומרים של החלקים ובמבנה שלהם. כך לדוגמא תוכלו למצוא חד אופן שהגלגל שלו בנוי מ-28 חישורים ואחד שבנוי מ-36 ואף יותר. חישוק הגלגל יכול להיות מתכת או אלומיניום שלא יחליד. ישנם גם גלגלים עם חישוק בעל פרופיל כפול ומחוזק.

איך יודעים איזה חד אופן יתאים לכם? הכל תלוי איזו פעילות אתם מתכננים לעשות איתו. תתפלאו לשמוע, אבל על חד אופן ניתן לעשות דברים מעבר לנסיעה קדימה בלבד.

סוגי חד אופן עיקריים:

חד אופן ללימוד ותרגול ראשוני

חד אופן המגיע במגוון קטרים של גלגלים, לרוב 16 עד 24 אינטשים. מחיר השוק של חדי האופן הבסיסיים נע סביב 550 ₪.

פריסטייל

חד אופן המיועד לביצוע תרגילים בשטח מישורי. מאופיין לרוב על ידי גלגל עם לחץ ניפוח גבוה ומזלג מרובע (החיבור בין חלקו התחתון של המזלג לחלקו העליון הינו מרובע ולא עגול ומאפשר להניח עליו רגליים לדוגמא. דגם הפריסטייל מגיע גם הוא במגוון קטרים של גלגלים המתאימים לקטנים ולגדולים. מחירי חדי האופן בקטגוריה נעים בין 750-1100 ₪. מומלץ בחום למי שקונה חד אופן, גם אם זה הראשון שלו להשקיע את ה-200 שקלים הנוספים ולקנות חד אופן מהקטגוריה הזו, למשל חד אופן מסדרת ה-luxus של חברת qu-ax.

טריאלס (מכשולים) 

חד אופן המתאים במיוחד לביצוע קפיצות ומעבר מכשולים. חדי האופן השייכים לקבוצה זו מאופיינים בעמידות גבוהה מאוד של כל החלקים, הצמיגים רחבים יותר ועוזרים לספוג את המכה בזמן הקפיצות. מחירי חדי האופן בקטגוריה זו נעים בין 1400-3000 ₪, חדי האופן של Kris Holm, רוכב שהפך לאגדה בעקבות הדברים המדהימים שהוא עושה על החד אופן, נמכרים גם בסכומים גבוהים יותר, ושווים כל אגורה.

מוני או חד אופן הרים

חד אופן המיועד לרכיבה בשטח בתנאים מאתגרים. חדי האופן הללו הינם לפעמים “מפלצות” קטנות עם צמיגי ענק. בחלק מחדי האופן בקטגוריה יש אפילו מעצור שעוזר לרוכבים להתמודד עם ירידות חדות במיוחד. מחירי חדי האופן האלו נעים מ-2000 שקל ומעלה.

חדי אופן לנסיעות למרחק

חדי אופן בקטגוריה הזו מאופיינים בגודל גלגל גדול, בין 26 ל-36 אינטשים, אשר מאפשרים מעבר מרחקים גדולים יותר בפחות מאמץ.

חדי אופן מיוחדים

בקרקס או בהופעות רחוב נתקלתם בוודאי בלהטוטנים שנסעו על חדי אופן גבוהים. הג'ירף הסטנדרטי מגיע בגובה של 150 ס"מ ומי שרכש כבר ניסיון בנסיעה על חד אופן לא יתקשה לבצע את המעבר לחד האופן החדש והעליה לגובה.

אם אתם עומדים לפני הרכישה הראשונה שלכם ואתם מעונינים להתחיל ללמוד לרכב סביר להניח כי הקטגוריה הבסיסית או הפריסטייל יתאימו לכם במיוחד. אם אתם רוכבי אופניים שיוצאים לרכיבה כל יום שישי בסינגלים ברחבי הארץ יכול להיות שתרצו להתחיל דווקא עם חד אופן טריאלס או מוני.

מהי מידת הגלגל המתאימה

הדרך לעשות זאת הינה למדוד את גובה הרגל שלכם בחלקה הפנימי - מהרצפה ועד למפשעה כפי שניתן לראות באיור. דרך טובה לעשות זאת הינה לשים ספר דק בין הרגליים בצמוד למפשעה, כך שבחלקו העליון יהיה צמוד לגמרי למפשעה, לסגור רגליים ולמדוד את המרחק מחלקו העליון של הספר עד לרצפה. עכשיו בידקו איזה דגם יתאים לכם לפי הנתונים בטבלה הבאה:

קוטר גלגל מתאים

גובה מינימלי של הרגל הפנימית (בס"מ)

16"

54

18"

60

20"

62

24"  או 36"

68

26"

74

שימו לב – לילדים ניתן לבחור חד אופן עם גלגל בקוטר 20" גם אם גובה הרגל הינו 60 ס"מ – הם יגדלו מהר.

עד כאן לסקירה הבסיסית, אם קיבלתם החלטה לקנות ביום מן הימים חד אופן ולהגשים חלום הנה מספר נושאים חשובים שצריך לשים עליהם דגש בעת הבחירה של החד אופן שלכם:

גודל גלגל

גודלי הגלגל המקובלים בחדי אופן הינם 20″ (מתחילים, נוער ומבוגרים) ו-24″ (מבוגרים). ישנם גם חדי אופן בגדלים של 12″, 16″ ו-18″ המתאימים לילדים שעדיין לא יכולים לנסוע על חד אופן עם גלגל 20″.

למידה על חד אופן עם גלגל 20″ הינה הנוחה והטובה ביותר ולכן מומלץ (אם הגובה מאפשר זאת) להתחיל עם קוטר הגלגל הזה. הוא יתאים לכל מי שהגובה הפנימי של רגלו (מהרצפה ועד למפשעה) הינו 62 ס”מ או לילדים שנמצאים עדיין בגדילה וגובה הרגל הינו 60 ס”מ. לעיתים קרובות תאלצו לקצר את גובה המוט של המושב כך שתוכלו להוריד את המושב כמה שיותר למטה.

לחץ אויר בצמיג

בהתחלה וגם בקפיצות מומלץ לא לנפח את הגלגל יתר על המידה. החד אופן נוח יותר לשליטה במצב כזה. מילוי מלא חשוב בעיקר בתחרויות. על צמיג החד אופן תוכלו למצוא את ההמלצה של היצרן ללחץ האויר המתאים.

חישורים

החישורים הנם הקוצים המחברים את הגלגל למסגרת של החד אופן. חישורים מפלסטיק אינם מומלצים בשום אופן ורצוי להימנע מהם בכל מחיר. מספר החישורים משתנה מחד אופן אחד למשנהו ותלוי בשימוש הנעשה בכלי. מומלץ להימנע מקניית חדי אופן עם פחות מ-36 חישורים (לגודל גלגל של 20″) או פחות מ-28 חישורים (לגודל גלגל של 16-18″). חדי האופן המקצועיים ואלו המשמשים לרכיבת אקסטרים מגיעים אפילו עם 48 חישורים.

חישוק

רוב חדי האופן הבסיסיים מגיעם עם חישוק אלומיניום. בחדי אופן המיועדים לנסיעות אתגריות יותר תמצאו לרוב חישוק אלומיניום מחוזק עם פרופיל כפול.

מזלג

לנוסעים המעונינים לעשות על החד אופן שלהם דברים בנוסף לנסיעה רגילה חשוב שלחד אופן יהיה מזלג “מרובע”. בנסיעה עם רגל אחת זהו המקום בו תניחו את הרגל השנייה. ישנם תרגילים למתקדמים שבהם המזלג המרובע חיוני - כמו עמידה על המזלג. ישנם חדי אופן שמגיעים גם גריפ בקצה המזלג אשר עוזר למנוע החלקה בעת העמידה עליו.

חיבור הציר והמזלג

להקפיד לא לחזק את הברגים ייתר על המידה. בידקו שהגלגל מסתובב באופן חלק וללא מעצורים.

צמיג

צמיג שחור מותיר סימנים בעת השימוש באולמות. בתחרויות רשמיות מותר השימוש בצמיגים בהירים בלבד.

מושב

מושב נוח חשוב מאוד להנאה ברכיבה. חד אופן עם מושב לא טוב יכאיב לכם באזור המפשעה. ככל שחד האופן יקר יותר גדל הסיכוי שהמושב המגיע יחד איתו יהיה טוב יותר.

גובה המושב

כלל אצבע: גובה המושב בחלקו האמצעי (הנמוך) צריכה להיות ברוחב יד מתחת לפופיק. אצל מתחילים וקופצים ניתן להרכיב את המושב מעט נמוך יותר. למתחילים זה עוזר לתחושת הביטחון ולקופצים זה חשוב היות וזה נותן להם מרחב תנועה יותר גדול. לאחר שעליתם על החד אופן תדעו שהגובה ששמתם נכון אם הרגל המגיעה לדוושה התחתונה איננה ישרה לחלוטין אלא מכופפת מעט.

תפס המושב

תפקידו של התפס הינו להחזיק את מוט המושב במקומו ולאפשר שינוי קל של גובה המושב. ישנם סוגי תפסים שונים, רוב התפסים הינם תפסים לפתיחה מהירה אך ישנם כאלה, כמו על ה-muni שפתיחתם אינה מהירה והם מיועדים להחזיק את המושב במקומו באופן חזק יותר.

דוושות

הדוושות שמגיעות עם החד אופן שתזמינו יתאימו לכם. בקרב רוכבי חד האופן המתקדמים באמת בוודאי תוכלו לשמוע דיונים על הדוושה הטובה ביותר, אבל אם אתם קוראים את המדריך למתחילים כנראה שעוד לא הגעתם לשלב ההתלבטות על הדוושה המתאימה.

ימין / שמאל

ישנה חשיבות לכיוון שאתם נוסעים עם חד האופן שלכם. שימו לב שעל זרועות הדוושה רשום L או R כלומר Left-עבור שמאל ו Right עבור ימין. סדרו את הכיסא שלכם כך שהוא יפנה קדימה כאשר הדוושה הימנית בצד ימין והשמאלית בצד שמאל. חשוב להקפיד לבדוק את זה לפני כל נסיעה כי אחרת הדוושה עלולה לצאת ממקומה וההברגה של הדוושה לזרועה הדוושה תיהרס.

זרועה הדוושה

ישנם גדלים סטנדרטים לאורך זרועות הדוושה. בחד האופן הראשון שלכם תמצאו לרוב זרוע באורך 114 מ”מ אם הגלגל הוא 20″ ו-125 מ”מ עם הגלגל הוא 24″. בגלגלים קטנים יותר ישנם זרועות באורך 102 מ”מ. אצל רוכבים מתקדמים נהוג להתאים את אורך הזרוע לסוג הרכיבה. זרועות קצרות יתאימו למהירות ותרגילים, ארוכות יתאימו לרכיבת שטח (פחות מאמץ בגלל אורך הזרוע).

קישורים מומלצים:

חנות החד אופן של בויום ג'אג - מבחר גדול של חדי אופן. מבצע מיוחד לגולשי נטוגרין. רשמו בסל הקניות"נטוגרין" (ללא הגרשיים) בתור קופון ותזכו להנחה מיוחדת של 10 אחוז בקניית חד אופן. המבצע בתוקף עד סוף מאי 2009.

סרטוני חד אופן מעניינים ביו-טיוב:

נערה צעירה מפגינה כישורים יוצאי דופן

הנה סרטון קצר על kris Holm - יעזור לכם להבין למה הוא הפך לאגדה.

יש עוד עשרות סרטונים מדהימים - חיפוש קצר ביו-טיוב ותמצאו בקלות. אבל זכרו, הרבה יותר כיף לרכב על חד אופן מאשר לצפות במישהו אחר רוכב על חד אופן.