פסטיבל ההיביסקוס הסיני


פרח ההיביסקוס מוכר בארץ כשיח נוי לגינה. מתוך כ- 300 מיני ההיביסקוס ישנו מין מיוחד חד-שנתי בעל פירות הנקרא Hibiscus sabdariffa, שמקורו בסין ותאילנד ומפירותיו מפיקים את תה ההיביסקוס המוכר לכולנו. למין זה מגוון רחב של זנים בעלי פירות בשלל צבעים וגדלים, המשמשים כענפי קישוט אקלוסיביים לסידורי פרחים בארץ ובעולם. בנוסף לתכונות האסטטיות שלו, לצמח זה שימושים רבים במזון וברפואה והוא מוכר כבר שנים רבות במדינות המזרח הרחוק ואפריקה.

פירות ההיביסקוס עשירים בחומצות אמינו ומכילים 18 מתוך 22 חומצות אמינו הדרושים לגוף האדם. כמו כן ההיביסקוס עשיר בויטמינים, ניאצין וסידן.

פירות הצמח בעלי צבע אדום עז (המשמש כצבע מאכל טבעי) ותכולת ויטמין C גבוהה, משמשים להכנת מגוון רחב של משקאות החל מתה חם או קר, ליקרים ויינות. במצרים הקדומה הפיקו מפירותיו משקה שנקרא קרקדה "משקה הפרעונים" ששימש לקרר את הגוף באקלים החם.

מזרעי הפרי ניתן להפיק שמן לעור ולשיער המכיל חומרים מונעי חמצון, שמגנים מפני נזקי השמש והסביבה. בסנגל, עלי הצמח משמשים להכנת תבשילי קארי בדומה לתרד.

בעולם הישן שימש צמח ההיביסקוס ברפואה העממית לטיפול במחלות שונות. מחקרים עדכניים מראים שלהיביסקוס H. sabdariffa יש תכונות נגד יתר לחץ דם, הקלה על השיעול והטבה בדלקות בדרכי השתן. כמו כן הוא נמצא מועיל להפחתת כולסטרול, לטיפול בטרשת עורקים, במחלות לב, עצבים וסרטן.

משק זיו בכפר ורבורג הינו המשק הוותיק והיחידי בארץ, שהתמיד לגדל את הפרח מתחילת דרכו בשנת 1992 ועד עצם היום הזה. עם השנים פותחו במשק זיו זנים חדשים ייחודיים של היביסקוס, המשווקים כענפי קישוט ברחבי אירופה והמשמשים להכנה עצמית של יין, ליקר, שמן וריבת היביסקוס.

לקראת סוכות פותח משק זיו את שעריו לביקור הקהל הרחב לחוויה מדהימה של צבע, ריח וטעם. במסגרת פסטיבל ההיביסקוס הסיני יוצגו מגוון זנים וצורות של הפרח שפותחו במשק וכן מוצרים ייחודיים למתנות (יין, ליקר, שמן, ריבה ועוד) המופקים מפרח זה .

במקום יוצגו למכירה שלל רב של צבעים וצורות פרחי היביסקוס ופלפל נוי מרהיבים עם רעיונות מקוריים לסידורי פרחים בשבת ובשולחן החג. הפסטיבל יתקיים בתאריכים 28.9.12 - 1.10.12 בין השעות 09:00-19:00 טלפון לפרטים נוספים -050-4369396

הכניסה חינם!