השינוי מתחיל בראש


מאת: דנה אברמוביץ - דיאטנית קלינית, דיאטה קלאב

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) הינו גישה פסיכולוגית התערבותית,  שמטרתה לעזור לאנשים לבצע שינויים בהתנהגויות לא רצויות – למשל, הרגלי אכילה לא בריאים.
בבסיס השיטה קיימת הטענה, שדפוסי חשיבה, אמונות, ערכים, הנחות בהם מחזיק האדם משפיעים על התנהגותו. לפי כך, דפוסי חשיבה מעוותים או מוטעים, יובילו להתנהגות בלתי רצויה.


בטיפול מזהה המטופל את דפוסי החשיבה המעכבים ומסגל לעצמו דפוסים חדשים המיטיבים איתו.
לדוגמא: אישה הנמצאת בדיאטה לירידה במשקל לפי תוכנית מסוימת וחורגת מהתוכנית.
דפוס חשיבה מעכב יהיה  " אם חרגתי, הרסתי הכל ואין טעם להמשיך". דפוס חשיבה שכזה יגרור בעקבותיו המשך אכילה שלא לפי התוכנית ועיכוב הירידה במשקל.
דפוס חשיבה מקדם יהיה  "חריגה אחת לא מבטלת את כל הדיאטה שעשיתי עד כה ובכל מקרה, עדיפה חזרה לתכנית עכשיו מאשר מאוחר יותר".
דפוסי חשיבה מעכבים יכולים להיות: "אני עצובה, אם אוכל אז אתעודד" או "עבדתי קשה היום, לכן מגיע לי לאכול כפיצוי" או "אני עייפה, אוכל כדי להתעורר".
דפוסי חשיבה אלה יוצרים התנהגות אכילה שאינה מקדמת ירידה במשקל, ולא זאת בלבד, אלא שהם שקריים; הרי אוכל אינו באמת פותר בעיות, הוא יכול להסיח את הדעת, לענג לפרק זמן מסוים, אך לא לפתור את הבעיה המעציבה אותנו. אוכל גם אינו מעורר, ההפך, אכילה גורמת להזרמת דם למערכת העיכול, מה שמגביר את תחושת העייפות.

מחשבות מעכבות אחרות הן  "מחשבות אוטומטיות". כאן הכוונה למחשבות שליליות, המגיעות באופן אוטומטי בתגובה למצבים מסוימים ועל פי רוב אינן רציונאליות. מחשבות שכאלה יכולות להיות "אני אף פעם לא אצליח”, " אין לי יכולת לעמוד בפיתויים", "אני לא מספיק רצינית", "אין לי אופי"....
מחשבות אלו הן על פי רוב גורפות וטוטליות.
האמונה במחשבות שכאלה גורמת לחוסר תקווה ולתחושה של חוסר מסוגלות עצמית וגוררות תחושת ייאוש ושנאה עצמית.
ללא תקווה ואמונה ביכולת, לא ניתן לבצע שינוי.
בכדי להתמודד עם מחשבות אוטומטיות, יש צורך לזהותן ולאחר מכן להחליפן במחשבות הגיוניות ומעצימות יותר. למשל  " יש דברים רבים בחיי שאני כן מצליחה בהם, בעבודה, זוגיות...."
"יש תחומים בחיי בהם אני מתמידה..."
הרי אין אדם שאף פעם לא הצליח במשהו בחייו, אין אדם שאין בו גם תכונות אופי ראויות להערכה.
ההבנה שמחשבות אוטומטיות אינן הגיוניות מסייעת ליצירת מחשבות חלופיות אחרות המתארות בצורה מטיבה יותר את המציאות.
יצירת מחשבות הגיוניות חלופיות מעלה את תחושת הערך והמסוגלות העצמית, שהם תנאי הכרחי לתהליך השינוי.

רוצה לקבל פרטים אודות קבוצות תמיכה באזור מגורייך? לחץ כאן!

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

 

קישורים ממומנים: