מי היה מאמין שהמפתח לבריאות מתחבא במקל?


מאת : ד"ר גיא מור
תחשבו על אימון אירובי יעיל יותר, בו אתם שורפים יותר קלוריות, מפעילים יותר שרירים, מחזקים ומחטבים את כל הגוף ומורידים עומס מהקרסוליים, ברכיים וגב.
נשמע לא מציאותי, גם אני חשבתי, עד שחברי יקי הביא לי מחו"ל את "מקלות ההליכה הנורדיים" (Nordic Walking Poles ) או כפי שהחלטנו לקרוא להם "מקלות הבריאות".

מסתבר שבארצות הסקנדינביות (ומכאן שמם Nordic) נפוצה הליכה בהרים ובשלג בסיוע שני מקלות הליכה ייחודיים, הטיילים שביניכם בטח מכירים את מקלות ההליכה מטיולי שטח שעשו בחו"ל, גם בארץ כבר לא נדיר לראות הולכים הנעזרים במקלות בשבילי רשות הפארקים והגנים.

בשנים האחרונות הסבו את מקלות השטח המיועדים בעיקר לטיפוס הרים וטיולים למקלות הליכה המתאימים למשטחים עירוניים כגון מדרכות ומסלולי הליכה.

באופן אישי התחלתי להשתמש במקלות לפני כחצי שנה וזאת מכיוון שעברי כספורטאי תחרותי, השאיר בגופי מספר מזכרות כואבות: כאבי גב (כתוצאה מחוליה שבורה), בעיות ברכיים ( קרע במיניסקוס ושחיקה) ובעיות בעקב (דורבן כתוצאה מעומס מתמשך).
למרות שאני מאמין בריצה כאימון אירובי איכותי, כל פעם שהתחלתי לרוץ חזרו כאבי הברכיים והגב ונאלצתי להפסיק, גם הליכות ארוכות גרמו לי מכאובים, והאינטנסיביות שבהליכה לא הספיקה לי, חשבתי שאאלץ להסתפק באימונים אירוביים על האליפטיקל בחדר הכושר, עד שיקי ידידי הציג בפני את מקלות ההליכה הנורדיים Nordic Walking Poles, או Nordic Sticks.


לצפיה בסרטון הדרכה

למרות שעדיין מספר המחקרים המדעיים שנערכו על השימוש במקלות מצומצם יחסית  עדיין מצוינים יתרונות רבים הגלומים בשימוש במקלות ההליכה הנורדיים ולהלן חלקם:
• הליכה בעזרת "המקלות הנורדיים" (מקל הבריאות)  מפעילה ומחזקת שרירים בכל הגוף, מתאימה לכל גיל ולכל רמת כושר, ויעילה יותר מהליכה ללא מקלות.
• הליכה נורדית עם "מקלות נורדיים" מורידה עומס מהגפיים התחתונות, אך לא פוגעת ביעילות האימון האירובי.
• שימוש במקלות הנורדיים מאפשר שריפת יותר קלוריות בפרק זמן קצר יותר .
• בזמן הפעילות עם המקלות הנורדיים פלג הגוף העליון פועל ב 95% יותר מאשר בהליכה עם משקל קל הנאחז בידיים (כגון משקולת של חצי ק"ג הגורמות גם לעומס מיותר בכתף).
• נשים בגיל המעבר שהתאמנו שלושה חודשים רצופים בהליכה נורדית מתונה עם "מקלות נורדיים" הראו ירידה משמעותית ב- BMI, בהיקף המותניים, ברמת הטריגליצרידים  וה- LDL בגוף.
 
יתרונות נצפו גם במחקרים שנעשו על אנשים הנמצאים בתהליך שיקום מפציעה או אירוע לבבי:
• נצפה שיפור במרחק ההליכה והפחתת הכאב אצל הסובלים מצליעה זמנית (למשל אנשים הנמצאים בתהליך שיקום כתוצאה מניתוח או תאונה).
• בתוכנית שיקום שנעשתה לאנשים לאחר אירוע לבבי, נמצא כי המתאמנים בעזרת "מקלות נורדיים" (מקלות הבריאות) שיפרו באופן משמעותי את היכולת האירובית שלהם יחסית לקבוצת הביקורת שעברה תהליך שיקום במחלקה.

כנראה שכל היתרונות יתגלו רק בעוד מספר שנים לאחר שיערכו מספיק מחקרים מדעיים בהיקף משתתפים גדול יותר.

 אז מה המסקנות?
• שימוש נכון במקלות הבריאות (מקלות הליכה נורדים) משפר את יעילות האימון האירובי.
• השימוש במקלות ההליכה מאפשר שריפת יותר קלוריות (שומן)  בפרק זמן קצר יותר.
• השימוש במקלות ההליכה הנורדים תורם לחיזוק פלג הגוף העליון.
• השימוש במקלות הנורדיים מסייע לחיטוב הגוף באופן מקיף.

כל זאת תוך השקעת פחות זמן אימון משהיה נדרש בהליכה רגילה או הליכה עם משקולות יד.

שווה לנסות !

לצפייה בסרטון הדרכה

            

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

 
מקורות


Nordic walking: a new form of physical activity in the elderly

 Effects of 16 Weeks of Nordic Walking and Pedometer Use on Metabolic Alterations and Adherence

Effects of Hiking Pole Inertia on Energy and Muscular Costs During Uphill Walking

 Effects of Nordic Walking training on exercise capacity and fitness in men participating in early, short-term inpatient cardiac rehabilitation after an acute coronary syndrome -- a controlled trial

Changes in level of VO2max, blood lipids, and waist circumference in the response to moderate endurance training as a function of ovarian aging 

Nordic poles immediately improve walking distance in patients with intermittent claudication