מה אומרים באמריקה?


מאת: צוות נטוגרין

בכינוס השנתי  האחרון (2010) של ה- ACSM  הציגו מומחים את העקרונות הבסיסים שינחו את תוכנית הבריאות הפדראלית של ארה"ב בשנה הקרובה.
חלק מהבעיה טוענים המומחים הינה שאנשים מודעים לחשיבות הפעילות הגופנית, אך אינם יודעים כמה פעילות עליהם לבצע וכיצד לשלבה במערך החיים היום יומי.

אז לפני שנקבל את ההמלצות המלאות קבלו את עשר הדיברות שינחו את המומחים בתכנון הפעילות הגופנית לשנה הבאה:

א. יתרונות העיסוק בפעילות גופנית אינם תלויי משקל, ז"א שגם אנשים בעלי משקל עודף ייהנו מהיתרונות הגלומים בפעילות גופנית אם יתמידו בה.
המסר הינו שיש להתייחס לפעילות גופנית כאל תרופה, ושפעילות גופנית טובה לנפש ולגוף ללא קשר למשקל המתאמן.

ב. ילדים צריכים לעסוק בלפחות  60 דקות של פעילות גופנית מצטברת מידי יום, לא חייבים לבצע פעילות רציפה במשך שעה, ניתן לבצע את הפעילות במספר פרקי זמן.

ג. כל המרבה הרי זה משובח, כל פעילות גופנית טובה לך ויש להרבות בה בכדי ליהנות מהיתרונות המופקים מפעילות גופנית. (למרות ההמלצה אנו חייבים לציין שיש גבול גם "לכל המרבה" במקרה של ספק מומלץ להיוועץ במומחה).

ד. חשוב להקפיד על המאזן הקלורי, כמות הקלוריות שאכלנו לעומת הקלוריות שהוצאנו תשפיע על המשקל, אחוזי השומן ועל הבריאות, גם עשר דקות הליכה ביום משפיעות על המאזן.

ה. גם אנשים מבוגרים צריכים לעסוק בפעילות גופנית באופן סדיר. אם אדם מבוגר סובל מבעיה רפואית, עליו להיוועץ במומחה שיתאים עבורו את סוג הפעילות והמינון המתאים.ו. באופן כללי, לא נדרש אישור רפואי לצורך התחלת ביצוע פעילות גופנית בעצימות מתונה, למעט אלו הסובלים מבעיות בריאות כלשהם.

ז. נשים בהריון צריכות לעסוק בפעילות גופנית במהלך ההיריון וגם לאחר משכב לידה. פעילות גופנית תועיל הן לאם והן לעובר. יש להיוועץ ברופא כדי להבטיח את שלום העובר והאם.

ח. יש לבצע התאמות של ההמלצות לפעילות גופנית לאוכלוסייה בעלת מגבלות גופניות או צרכים מיוחדים, אולם גם לאוכלוסיות אלו היתרונות הגופנים והמנטאליים הנובעים מעיסוק בפעילות גופנית הינם רבים.

ט. אימון כוח חשוב ! גם צעירים וגם מבוגרים יפיקו תועלת מאימוני כוח, יש להתאמן לפחות פעמיים בשבוע.

י. פרוגרסיביות היא המפתח – לאלו המתחילים בתהליך אימון מתון, מומלץ להגביר את היקף או תדירות הפעילות לפני שמעלים את עוצמות האימון.

בהצלחה !

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.