סוגי אופניים עיקריים


אופני ילדים - גלגלי 24 אינץ.  לילד תחרותי יתאימו אופני כביש / טריאתלון לילדים או לנשים,  אחרת תתאים האלטרנטיבה הפופולארית של אופני-הרים שיכוך מלא במידת ילדים.

קטגוריית הרים 

הכי נמכרת (75-90%) מדגם קרוס-קאנטרי XC זנב קשיח (ז"ק) ועד דאון-היל DH
זנב קשיח בולם קדמי בלבד 80-110 מ"מ. לדיווש מהיר ויעיל. טווח משקל:14  ק"ג הזולים והכבדים; 10.5 ק"ג מעל 12,000 ₪.

גלגלי  29 אינץ' (במקום 26 הרגיל) יכולת 'דריסת' מכשולים ו'בליעת' מהמורת עדיפה- טרנד מעניין.
החיסרון - הגלגל הגדול פחות זריז בפניות טכניות קשות
יש טוענים ששילוב שלדת פלדה כרומולי עם גלגלי 29 מאפשר רכיבת קרוס-קאנטרי אגרסיבי גם  ללא מתלה אחורי

שיכוך מלא - אופני שטח עם בולמים קדמיים ואחוריים התצורה הפופולארית  ביותר.  או למטרות נוחות או לתקיפת שטח תובעני יותר.

שבילים

XC-TRAIL -  שיכוך מלא 'אגרסיבי' יותר וקיזוז משקל בבולמי הזעזועים מסתמן סוג זה כהכי פופולארי: בולמי 4 אינץ' עד 150מ"מ (סדרת FUEL  של 'טרק/ 'רייז' קנונדייל/ ג'יניוס-סקוט).

AM קטגוריית 'כל ההר' נסיון להנות מכל העולמות: בולמים גדולים כ - 160 מ"מ מאפשרים דהירה בין סלעים ובמורדות אגרסיביים, וגם טיפוס סביר. תקציב מעל 10000 ₪ יעניק אופניים לכל משימה בפחות מ 15 ק"ג . אך יישום צמיגים רחבים לשטח קשה גורר 'קנס' משקל רציני   עד 17 ק"ג

פרי-רייד: FR אגרסיבי וזריז לפעלולי-שטח וקפיצות מטורפות מרמפות. (יותר למקצוענים בעלי שליטה אבסולוטית)

DH דאון-היל: אופני - מפלצת שלדת אלומיניום משוריינת גלגלים שמנמנים במיוחד גובים 'קנס' משקל של 18-22 קילו! בולמי ענק 180-220 מ"מ וצירים מחוזקים מאפשרים 'צניחה חופשית' עד 80 קמ"ש במדרונות מסולעים עם בורות ו'דרופים' שהיו  הורסים כל זן אופניים אחר. מחייב מיגון גוף מלא וכבד! כמעט לא ניתן לטפס איתם עליות. למטורפי גרביטציה מקצועיים בלבד מחייב קסדה מלאה (פולפייס) ומיגוני גוף מלאים (סיוט בקיץ...)

כביש-דו-שימושי 

סיטי-בייק/היבריד: מותאמים לעיר. צמיגים דקים וחלקים מאשר באופני הרים. מאפשרים רכיבה למרחק נאה בעיר תוך התמודדות עם מהמורות כביש. בד"כ עם סבל אחורי/קדמי (מתאמי חיבור בשלדה) הבחירה ההגיונית לכמחצית מחובבי הרכיבה.

סייקלוקרוס: CYCLO אופני כביש המותאמים לשבילי עפר. קשיחים לגמרי או עם בולם קדמי מתון (עד 100 מ"מ) לחובבי רכיבה ספורטיבית מהירה שלא מגבילים עצמם לכביש בלבד ניתן להתאים כידון 'הרים' ישר או כידון מעוקל קלאסי.

'קרוזר': (אופני חוף רומנטיים של פעם. רמה-כפולה. קמו לתחייה בוורסיית סיטי-בייק מודרני מעוצב בסגנון 'רטרו' אמריקאי. פופולארי בקרב נשים.
קרוזר הילוך בודד CRUZER-SINGLE למרחקים קצרים , זול יותר, לא לעליות, לא לבעיות ברכיים /בעיות לב /מגבלות כושר כרוניות!
קרוזר-ספורט: קל יותר, בעל הילוכים, מתאים לעיר ולפארק

תיור TOURING אופני כביש מותאמים לתיור. עם או בלי מזלג קדמי (עד 100 מ"מ). מתאמים לסבלים קדמיים ואחורי. שלדות אלומיניום או פלדה. לפנטזיונרים עשירים שלדת טיטניום...

כביש טהור Road-Racer: למכורי מהירות וכושר. מתקציב  10,000  ₪ יש מצב לשלדת קארבון מתחת ל - 9000 עדיף אלומיניום טוב וקשיח.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.