כושר לאושר


מאת: רונן דוידוב  מאמן כושר

לעיתים אנו מוצאים עצמנו מוטרדים מהכרס הקטנה המבצבצת לה ולכן יש לעשות מעשה.... להתחיל להתאמן בחדר כושר הכן עצמך בחורף לקראת הקיץ... כן, כן, כבר מעכשיו!
אז אוטוטו יהיה לכם גוף שרירי אך קודם לכן מספר טיפים שיסייעו בבחירת חדר הכושר:
ראשית, לפני שתתחילו להתאמן על הגוף יש להתאמן על הנפש! הנכם הולכים  להשקיע זמן וכסף וכדאי להיות מוכנים לרגעים בה המוטיבציה עלולה לדעוך. המשמעת העצמית היא הגורם החשוב ביותר. עליכם להתחיל לעבוד עליה ישנם מקרים שממש לא יהיה כוח ללכת לחדר כושר והתירוצים יעלו בלי סוף וזה נורמאלי לחלוטין אך צריך להבין שדבר זה עלול לפגוע בהתמדה. אתם עלולים להפסיד עוד ועוד אימונים ובכך מסגרת האימונים תיפגם. לכן, דבר ראשון יש צורך בפינוי לוח הזמנים. יש 'לנעוץ' במערכת השבועית שלכם לפחות יומיים שיוקדשו בהם זמן פעילות גופנית (כולל זמן ההתארגנות שלפני הגעה ולאחר האימון). ברגע שתסגלו הרגל קבוע של פעמים בשבוע יהיה אפשר לחשוב כיצד מעלים את התדירות של האימונים.

לפני שתפתח את הארנק ותתחיל להזיע בהגעתך לחדר הכושר, כדאי מאוד לשים לב לכמה דברים:
א. תקינות המכשירים, איכותם ומספרם
חדר כושר המכבד את עצמו יכיל מתקני כושר מרובים ומגוונים אשר יענו על כל צרכי הפעילות האירובית והאנאירובית ותרגול המתיחות וזו לא בלבד לרושם אלה להורדת העומס של המתאמנים על כל מכשיר ובכך לא לפגוע ביעילות אימון. (יש לשים לב שהמכשירים מתוחזקים היטב). כדיי לברר זאת טוב כדאי להתייעץ עם חבר או מכר שכבר מתאמן במקום ומכיר את הנושא מקרוב.
ב. מדריכים בחדר הכושר ושירות לקוחות
ישנם מדריכים בחדר כושר אשר תפקידם הוא לסייר בחדר כושר ולתקן טעויות ולתת עצות בתחומי הפעילות הגופנית ובנוסף להכין לך תוכנית אימונים שתוכל לדעת מה עליך לבצע בחדר כושר. יש לשים לב שהמדריכים בחדר כושר יהיו מקצועיים ובעלי תעודות הסמכה המוכרת במנהל הספורט. כך תוכל להימנע מקבלת תוכניות לא אפקטיביות ואף מסוכנות! (אין להסתמך על כך שמדריך שנמצא בחדר כושר ידע לתת את המענה לכל בעיה בצורה מקצועית יש להיוועץ בכמה וכמה מדריכים) לא כל מדריכי הכושר בעלי ידע מקצועי. למרבית הצער ישנם שרלטנים בתחום שאינם מקצועיים מספיק  ולכן יש צורך בבדיקת הנושא בקפדנות יתרה לפני יישום תכנית של מדריך כלשהו. שירות לקוחות יעיל ימנע מצבי חוסר נעימות במקרים בהם יש צורך במתן מענה מצד הנהלת המועדון כדאי לבדוק למי לפנות במקרי פציעה, או לכל פנייה אחרת.
ג. שעות עומס
יש לשים לב לשעה. ישנם זמנים בהם חדר הכושר הוא מלא במתאמנים (בדרך כלל בשעות של אחרי 18:00) וישנם זמנים שהם הוא ריק (שעות הבוקר בעיקר). לכן זהו גם חלק במוטיבציית האימון שלך, שכן אם תיראה שיש הרבה אנשים ו/או "תורים" למכשירים מסוימים, תרגיש אכזבה ובזבוז זמן. מכאן שכדאי לבדוק את צפיפות האנשים בזמנים אלה ולראות האם דבר זה מתאים לך באותו חדר כושר. ולאתר ימים נוחים לפעילות לפי זמינותכם למקום.
ד. מקלחות ושירותים ואבטחה וחנייה.
אסטטיקה וניקיון מהווים גורם מאוד חשוב, בעיקר בשירותים ובמקלחות. כדאי לוודא כי השירותים והמקלחות נקיים, שישנם מספיק מקלחות ותאים ושאין בעיות תחזוקה נוספו (כמו מים חמים במקלחת או סאונה תקינה או ריצוף נקי ותקין). נושא חשוב לא פחות הוא אבטחה של המקום על ידי שומר. כמובן שחשיבות העניין ידוע לכל אך יש לתת תשומת לב כי חדר הכושר רווי באנשים ומקום שכזה מן הראוי שיהיה מאובטח. חנייה וגישה למקום חשובה לא פחות... (האמת אם כבר הולכים לחדר כושר למה לא ללכת?) אך לאלו שמגיעים בכל זאת עם רכב כדאי לבדוק כי קיים במקום חניון מסודר.
ה. חוגים ואימונים אישיים ועוד
כיום רוב מועדוני כושר ובריאות מציעים גם מגוון רחב של חוגים כגון יוגה, פילאטיס, יציבה וליבה (Core), ריקודים, ספינינג, וקיק בוקסינג. ובנוסף ישנה כיום תופעה עולה של מתן אימונים אישיים בהם מדריך צמוד מלווה את המתאמן בתוכנית מבוקרת ואימון צמוד. מועדונים המכבדים את עצמם יתנו הרצאות לקהל המנויים בנושאי בריאות כושר ותזונה ובכך יעלו את המודעות לתחומי הפעילות הגופנית. כדאי שבמקום יהיה מתן שירותי תזונה בהם ניתן יהיה להיפגש עם תזונאי מוסמך אשר יוכל לתת עצות וסדנאות בנושאי תזונה נבונה וזיקתה לפעילות גופנית.

חשוב להבין כי קיים קו דק ועדין בפעילות בחדר כושר אשר מתאמנים חוצים אותו מאימון יעיל וגורם לתועלות בריאותיות מחד, ומאידך מעבר לקו בו האימון נעשה באופן לקוי ללא התאמה אישית הגורמת לבעיות בריאותיות ולעיתים אף החמרה של בעיות קודמות. על פי חוק חדרי כושר, שנחקק ב-1994, רשאי אדם להתאמן בחדר כושר כמתאמן קבוע רק לאחר שהמציא אישור רפואי.
הבעיתיות בחוק היא המלה רופא. גם רופא עיניים (כבודו במקומו מונח) לצורך העניין יכול לתת אישור שכזה. יש מכוני כושר שלא מבקשים אישור רפואי כלל, ויש כאלה שמתייחסים אליהם כאל כיסוי לצורך אחריות בלבד במיוחד בגילאים מבוגרים, חייבים לעבור בדיקות מקיפות שיכללו לא רק בדיקת לחץ דם, אלא גם א.ק.ג. במאמץ ולעיתים אף אקו-לב. ישנם רופאים שנותנים אישור לפציינט ללא בדיקות מקיפות ולעיתים עלולות להתרחש מחלות לב סמויות או יתר לחץ דם שהמתאמן לעתיד לא יודע על כך ובכך מגביר את הסיכון למקרים לא נעימים.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.