אביב האדם


מאת: שורי נוימן,  Lic.Ac מרכז קשרי חוץ בביה"ס לרפואה סינית,  מכללת רידמן

בתרבות הסינית עונת האביב מסומלת ע"י אלמנט העץ. העץ חובק בתוכו קונוטציות רבות משמעות. אחת מהם היא הנביטה והצמיחה: זהו שלב שבו התמצית הקיומית של העץ מאד מרוכזת ובעלת פוטנציאל לגדול ולהגיע למיימדים עצומים. תהליכי נביטה וצמיחה תקינים, מאפשרים לעץ הרך, להיכנס למרוץ הגדילה עם נתונים טובים וסיכויים טובים לממש את הפוטנציאל הטמון בו ולהפוך לעץ נושא פרי.
כך גם עונת האביב, זוהי העונה בה הצומח מתחיל לגדול והאטמוספירה מתחילה להתחמם. השמש הטובה מחממת ומאירה לכל ובכך מאפשרת לתהליכי החיים להתחיל במסע של שפע טרנספורמציות. טל הבוקר היורד ומצטבר קלות על העץ מאפשר לחלוח והזנה. האקלים אינו יציב ונע בין ימים חמים ללילות קרירים, רוח וסופות אבק.
התרבות הסינית רואה את היקום בצורה הוליסטית, היא רואה את האדם כחלק אינטגרלי מהטבע והכוחות הקיימים בו. וכך, בראייה זו האדם אינו יכול להימלט מגורלו, הוא מחובר ליקום בו הוא נוצר כעובר המחובר לאימו ע"י חבל הטבור. הוא מושפע ישירות מעונות השנה והאלמנטים השונים בטבע, וכך הוא מושפע מעונת האביב וכוחה של אנרגיית העץ.


גם אצל האדם האטמוספירה הפנימית מתחילה להתחמם באביב , איבר הכבד מתמלא באנרגיה ודם, הגוף מקבל שפע של הזנה ולחלוח, הנפש והרוח מתרוממות אל על והאדם מוציא תחת ידיו שפע של יצירה. כמו אצל העץ גם כאן כאן התפתחותו של האדם תלויה באנרגיית העץ/ אביב שלו המשפיעה על יכולת הגדילה וההתפתחות שלו. זה אמור להיות שלב חיובי בחייו של אדם בדרך למימוש הפוטנציאל שלו. אפשר לחוש באנרגיה זו ע"י מישוש העורק הרידיאלי במיוחד ביד שמאל, ניתן לחוש בדופק ההולם כמיתר גיטרה מתוח. אך כמו בטבע כך אצל האדם עונה זו טומנת בתוכה גם חוסר יציבות, רוח גדולה וסופות אבק. אצל האדם זה מתבטא בכאבי ראש, פריחות עוריות, גרד, שיעול והתעטשויות, נזלת ודמע, והתפרצויות כעס.
כדיי לנצל את אנרגיית האביב הטובה ולהימנע מסכנותייה האדם צריך להיכנס אל האביב כשהוא נקי מהפרעות קודמות ורעלים שהוא צבר קודם לכן, ובכך לאפשר לעצמו צמיחה וגדילה תקינים. אחת הדרכים היא לפתוח בדיאטה של מס' ימים הכוללת רק אורז מבושל, ושעועית מאש מבושלת. מי שמתקשה יכול להוסיף ירקות ופירות ירוקים כמו תפוח ירוק או מלפפון.
זו תזונה שמאפשרת ניקוי רעלים שהצטברו בכבד ובדם ובכך מאפשרת לאדם "דף חלק"
כדאי לשתות תה ירוק והמהדרים ישתו חליטה של צמח "שן הארי". כמובן שיש להימנע לחלוטין מאלכוהול או מזון לא בריא. זהו זמן נפלא להתחיל בתרגילי צ'י קונג או טאי צ'י.

ואיך אפשר בלי הנקודה היהודית? האביב הוא זמן חרותינו ומצווה גדולה לכל אדם לראות בעצמו כאילו יצא עכשיו ממצרים, מעבדות לחרות. זהו הזמן המושלם להינתק מכבלים שונים והרגלים רעים, ולחצות את המדבר של חיינו שבסופו נגיע אל הארץ המובטחת של חיינו.
וכמו בני ישראל שבמהלך מסעם במדבר שארך 40 משנה התנקו ווזיקקו נפשם, כך גם היום, זה הזמן לנקות את נפשותינו ולזקק רוחנו במסע הארוך להגשמה עצמית.

מענין אותך לדעת עוד על לימודים במכללת רידמן? לחץ כאן


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.