מוטיבציה באימונים


מאת: נועם קפלן

מאמר זה נכתב במקור למפתחי גוף אולם אנו מוצאים אותו מעורר השראה לכל העוסקים בפעילות גופנית, תודה לנועם קפלן ול- ישראלבודי - תוספי מזון לספורטים www.Israelbody.org שהרשו לנו להציגו כאן.

אני מניח שכל אחד מאתנו חווה בעבר משבר מוטיבציה במהלך האימונים.
זה יכול להיות ויתור על אימון מסוים שהוא לא אוהב (רגליים?....) , פסיחה על ארוחה מחוסר תיאבון , הוספת ארוחה מיותרת מעודף תיאבון (הסביח של עובד?...) או פשוט תהיה בנוגע לשאלה: "מדוע בכלל אני עושה את זה?".
את התשובה לשאלה האחרונה אמנם אין לי, מאחר וכל אחד מאתנו התחיל את העיסוק בספורט מסיבה אחרת וממניעים שונים. אבל מה שכן יש לי ויכול לעזור הוא - קומץ של שיטות, מחשבות, רעיונות, טיפים ופילוסופיות שיחזירו גם את חסר המוטיבציה הגדול ביותר בחזרה למסלול האימונים.
די בכך שכל אחד יאמץ לעצמו עצה אחת או שתיים מהמוצע בהמשך בכדי לשפר ולהפיח חיים חדשים ומוטיבציה להתמדה בתוכנית האימונים.

טיפים ופילוסופיות לעידוד המוטיבציה

 • דמיין את עצמך בתחרות.
 • תחשוב על כל מי שעשה לך רע אי פעם או אמר לך שאתה לא מסוגל לעשות משהו.
 • תכעס - הכעס הוא מעורר מוטיבציה גדול ביותר.
 • צפה בסרט מעורר מוטיבציה, (מישהו אמר רוקי?...) שים לב לאינטנסיביות בה הם מתאמנים - ורוץ לקרוע את חדר הכושר/המסלול.
 • האזן למוסיקה מתאימה - מוסיקה מתאימה יכולה להכניס אותך למצב רוח מתאים לאימון. חשוב להדגיש כי לא כל מוסיקה תתאים לצורך העניין. אני אישית מאוד אוהב את הפינק פלויד, אבל אין סיכוי שאשמע אותם לפני אימון... כל להקות המטאל, רוק, תופים וגיטרות יכולות להיות בחירה מתאימה.
 • קבע לעצמך מטרות "קטנות" וברות השגה - מתאמנים רבים נופלים במלכודת של קביעת מטרות לא-ריאליות לעצמם, וכתוצאה מכך הם מתייאשים , מאבדים את המוטיבציה ומוכרזים כנעדרים בחדר הכושר.
 • צא למספר ימי מנוחה - קח לך פסק זמן להתאוששות ומנוחה מוחלטת מאימונים, כחלק מתוכנית האימונים השנתית, כמה ימים ללא משקולות, מוטות ומכשירים , וכן - גם ללא הליכונים. המנוחה חשובה מאוד הן פיזיולוגית והן פסיכולוגית ,רוב הסיכויים הם שתחזור לאימונים רענן, חזק (כן חזק) ורעב יותר.
 • הקפד על תזונה מתאימה בזמן החופשה, המנוחה היא מהאימונים, לא מההקפדה על התזונה. בכדי לשמר את הישגיך הקפד על תזונה נכונה ומאוזנת גם בתקופת המנוחה.
 • התאמן בעזרת שותף - מצא לעצמך שותף לאימונים. הוא לא חייב להיות חבר נפש שלך, למעשה, הוא לא חייב להיות חבר שלך בכלל. זה יכול להיות סתם מישהו שפגשת במכון. העזר במוטיבציה שלו בכדי להגביר את שלך (די אנוכי, אבל זה דו-צדדי). כך גם תהיה בטוח שלא תחסיר אימונים סתם - פשוט לא יהיה לך נעים להבריז לו...

טיפים לבחירת שותף טוב לאימונים

 1. לוח הזמנים שלכם צריך להיות תואם.
 2. לשניכם יש מטרות זהות.
 3. שניכם מבצעים את אותם התרגילים.
 4. המשקלים בהם אתם משתמשים פחות או יותר זהים.
 5. השותף צריך להיות בעל מוטיבציה שווה לפחות לזו שלך (בכדי שלא יהפוך לנטל).
 6. השותף צריך לדעת לעודד אותך, או לחילופין לקטול אותך כשאתה "מחפף".
 7. לא תרגיש דחף לדבר אתו על שום דבר במהלך האימון, מלבד האימון עצמו.

 

עשה ואל תעשה

 • המנע משיחות חולין בזמן האימון - בחורות , בחורים (אנחנו לא שופטים...), אבל....חברים, מכרים, אפילו חברים דמיוניים - עשויים להיות מכשול בדרך להשגת מטרתך, "גנבי זמן".
 • הקפד על אימון חזק ממצה ויעיל - האימון שלך חייב להיות קצר (באופן יחסי) ותכליתי (באופן מוחלט): שיחות בין סטים או תרגילים הן אלו שגורמות לאימון שלך להתארך מעבר לשעה וחצי, ואז פתאום אתה תופס את עצמך ואומר "מה?!?! אני כאן כבר שעתיים ורבע והספקתי רק שלושה תרגילים???" כאשר האימון שלך ארוך, הוא לא יעיל, והוא נמרח ופשוט מוציא לך את החשק לבוא בפעם הבאה.
 • שנה את תוכנית האימון שלך אחת לתקופה - מעבר ליתרון הפיזיולוגי הברור יש גם אספקט פסיכולוגי לשינוי תוכנית האימון כל מספר שבועות. עם כל תוכנית חדשה באה התרגשות חדשה, ומאגרי המוטיבציה והכוח שלך מתמלאים מחדש. אל תתקע על תרגילים שאתה אוהב במיוחד או שאתה טוב בהם במיוחד.
 • השתמש ביומן אימונים - כאשר הכול כתוב ונמצא לך מול העיניים - אין טעויות. כך גם תדע להעריך את השיפור, ולראות איזו דרך ארוכה עשית מאז התחלת להתאמן.
  שיפור = עליה במוטיבציה.
 • אל תדאג לגבי אחרים, השיפור נמדד ביחס למצב הקודם בו היית, אז מה אם המתאמן שלידך לוחץ 120 ק"ג בחזה? אם 70 ק"ג גורמים לשריר שלך לעבוד וכתוצאה מכך להתעייף - מצוין! זכור תמיד שהמטרה שלך היא לאמן את השריר ולא את האגו. (כמובן שיהיה נחמד לעבוד במשקלים גבוהים משאר החבר'ה - אך זה לא העיקר).

ציטוטים מעוררי מוטיבציה

ממש לפני הסט האחרון בתרגיל קשה, בזמן ארוחה שממש אין לך כוח לסיים , או שנייה לפני שאתה נכנס לחדר הכושר - שנן לעצמך אחד או יותר מהציטוטים מעוררי ההשראה שמצאתי ברחבי הרשת:
 • "אחד התענוגות הגדולים בחיים הוא לעשות דבר שאנשים אמרו שאינך מסוגל לו" - Walter Gagehot.
 • "אם אינך משקיע כל כך, התבוסה אינה כואבת כל כך, אך גם הניצחון אינו מרגש כל כך" - אנונימי.
 • "איפה שהו, מישהו מתאמן חזק יותר עם פחות תירוצים" - אנונימי.
 • "כולם רוצים את זה, אבל לא כולם מוכנים לשלם את המחיר בכדי להשיג את זה!" אנונימי.
 • "בלתי-אפשרי הוא ביטוי שהומצא בכדי לגרום לאנשים להרגיש טוב עם עצמם כשהם נכשלים" - אנונימי.
 • "הניצחון הוא לא הכול - הוא פשוט הדבר היחידי!" - Vince Lombardi
 • "מכשולים הם הדברים המפחידים שאתה רואה כשאתה מסיט את עינייך מהמטרה" - Hanry Ford
והנה אחד אחרון שפשוט ממצה בצורה הטובה ביותר את עניין הציטוטים:
(מצטער שלא תרגמתי - פשוט פחדתי להרוס...)

 

"People often say that motivation doesn't last long.
Well, neither does bathing. That's why we recommend it daily."

- Zig Zigler

עשה זאת בשביל הכיף!

זכור כי הדרך להשגת המטרה היא קשה, אך צריך ליהנות גם ממנה.
אם אתה סובל כל הדרך - מצא לעצמך עיסוק אחר (איסוף בולים?...).
זה לא שכל אימון צריך להיות כייפי ומהנה, ואתה בהחלט לא צריך לחייך לכל אורכו.
אך בעזרת עבודה קשה וגישה נכונה אני בטוח שתגיע למימוש מטרותיך.
או כמו שאדם חכם אמר פעם -
"אהוב מה שאתה עושה, ועשה את מה שאתה אוהב - ולא תעבוד יום אחד בחייך"
מקווה שעזרתי.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.