15 דקות ביום


במחקר שנמשך 13 שנים בטייוואן  וכלל 416,175 גברים ונשים (כן ארבע מאות אלף....!) בדקו החוקרים את השפעת הפעילות הגופנית על הפחתת הסיכון ללקות במחלות קשות ועל תוחלת החיים, התוצאות מרעישות.
בזמן שה ACSM ממליץ על 200-300 דקות פעילות אירובית בשבוע לקידום הבריאות, וארגון הבריאות העולמי המליץ בשנת 2010 על לפחות 150 דקות בשבוע של פעילות גופנית מתונה לקידום הבריאות, המציאות הטופחת על פנינו מעידה כי רוב האנשים לא "מגרדים" המלצות אלו.
אחת מהבעיות היא כי היקפים אלו, לאדם שאינו עוסק בפעילות גופנית, נראים מאיימים, מאידך, המלצה על המינימום של 15 דקות פעילות מתונה ביום, נראה כלא אפקטיבי.

המחקר בטייוון מצא כי: עיסוק בממוצע של 15 דקות פעילות ביום (90 דקות בשבוע), בפעילות גופנית מתונה, יביא להפחתה בגורמי סיכון של 14% ולתוספת של 3 שנות חיים !!!!!!!!!!
כל תוספת של 15 דקות פעילות ביום מעבר ל 15 דקות הפעילות הראשונות, תוביל להפחתת גורמי הסיכון ב 4% נוספים.
מעל 100 דקות פעילות ביום, לא נצפו השפעות נוספות על הפחתה בגורמי הסיכון.
תוצאות אלו נכונות (בקירוב) לגברים, נשים ולכל שכבות הגיל (מעל גיל 20).
נמצא כי פעילות גופנית אינטנסיבית יכולה לספק את אותן תוצאות לקידום הבריאות בחצי זמן פעילות, ז"א ששעתיים פעילות אינטנסיבית בממוצע בשבוע, ישיגו את אותה השפעה בריאותית של 4 שעות פעילות מתונה שבועיות.  נתון זה יכול להעלות את הערך הבריאותי של "ספורטאי השבת" העוסקים בפעילות גופנית רק בסופי שבוע.

המסקנה היא שממוצע של  15 דק' פעילות גופנית קלה ביום, הוא המינימום הנדרש להפחתה באופן משמעותי את הסיכון לחלות במחלת לב, סוכרת או סרטן.
אז למה אתם מחכים?