מוטיבציה לדיאטה


מאת: דנה אברמוביץ - דיאטנית קלינית, דיאטה קלאב

השילוב הזה שחוזר על עצמו מדי שנה בדיוק באותו הזמן, סוף חג הפסח ופרוץ הקיץ, מהווה בוסטר מצוין למוטיבציה לירידה במשקל.
מוטיבציה היא הכוח המניע התנהגות אנושית ומשמר אותה לאורך זמן.
כשמדובר בתהליך שינוי הרגלים, מדובר בתהליך מתמשך הזקוק לשימור נצחי, הרי שהמוטיבציה חווה עליות ומורדות.


על פי רוב, הגורם המניע הראשוני הוא מצב בלתי נסבל. למשל, מצב בריאותי המאיים על החיים או על איכותם (השמנה שגרמה לסוכרת) או מצב הפוגע נפשית (השמנה הגורמת לדחייה בין המינים). כשהאדם חווה חוויה שאינה נסבלת מבחינתו הוא יגייס את כל יכולותיו וכוחותיו על מנת לצאת ממנה. זו הסיבה שבגינה אנשים לאחר התקפי לב חדורי מוטיבציה ומוכנים לעשות כל שיידרש על מנת לשנות את ההרגלים שירחיקו אותם מהחוויה המאיימת. אנשים במצב זה מאד מחויבים לשינויי הרגלי אכילה ופעילות גופנית ומאמינים לא פעם שמחויבות זו נצחית ושלא נולדו האדם או הנסיבות שיגרמו להם לנטוש את מחויבותם. המחויבות שלהם ניכרת בהתנהגותם והם יקפידו להגיע למפגשים הקבוצתיים או לדיאטנית ויהיו מאד פעילים בטיפול. יש וישתפו את סביבתם בהתלהבותם מהתהליך והקיצוניים ינסו לכפות את דרכם החדשה גם על אחרים.
ההצלחה בשינוי הרגלים המונע ממוטיבציה של פחד, כפי שתואר, תהיה על פי רב מהירה וגבוהה.
לכאורה, מוטיבציה המושתתת על פחד הינה אפקטיבית במיוחד, אך אליה וקוץ בה, שיטת ה"הפחדה" אינה נשמרת לאורך זמן. הסיבה לכך היא מנגנונים נפשיים היוצרים הרגעה ומצמצמים את חווית הפחד. עם הרגיעה בתחושת הפחד, יורדת גם המוטיבציה לשינוי.
מה קורה אחרי שהפחד חולף?
מה מאפשר את המשך המוטיבציה עכשיו?
כאן נכנסת לתמונה מוטיבציה מסוג אחר, כזו הדורשת מאמץ שימור גדול יותר ויכולה להיות בעלת עוצמה נמוכה יותר. מה שמאפיין את המוטיבציה הזו הוא לא עוד פחד מהמצב הקיים או חוויה שהוא אינו נסבל, אלא שאיפה למצב טוב יותר. למשל, אישה המעוניינת לרדת במשקל על מנת ללבוש בגד מסוים או ללבוש בגד ים בקיץ.
מוטיבציה כזו תשמר במידה והאדם המשתנה יצליח לדמיין את היתרונות האישיים שלו במצב החדש ויצליח להעצים אותם.
באופן כללי, ככל שמצבו של האדם טוב יותר, המוטיבציה לשינוי נמוכה יותר ועל מנת לשנות הרגלים בכל זאת, הוא נדרש להתאמץ ולדמיין עתיד ורוד יותר בתמורה לשינוי.


בנוסף לשתי סוגי המוטיבציות האלה, קיימת חלוקה למוטיבציה פנימית ולמוטיבציה חיצונית.
מוטיבציה פנימית
היא זו הנשענת על מניעים פנימיים כמו מחלה או סבל אישי אחר.
מוטיבציה חיצונית נשענת על רצונות הסביבה או רצון לרצות את הסביבה. כך למשל האישה שתרצה לרזות על מנת לספק את רצון הסביבה הקרובה אליה (בן זוג, ילדים וכו') שאינה מרוצה מאיך שהיא נראית, או, דיאטת בזק לפני חתונה.
כשמשווים בין השתיים מוצאים שמוטיבציה חיצונית היא חלשה ובעלת אורך חיים קצר, לעומת מוטיבציה פנימית שככל שתשמר, כך ישמר השינוי.

רוצה לקבל פרטים אודות קבוצת תמיכה באזור מגורייך? לחץ כאן ! 

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.


קישורים ממומנים: